آیا گوش دادن به موسیقی حین خواب برای انسان ضرر دارد؟

شاید شما هم از آن دسته افرادی هستید که قبل از خواب به موسیقی گوش می‌دهید و در این حین به خواب می‌روید. در واقع از گوش دادن موزیک به‌عنوان ابزاری برای آسوده خوابیدن‌تان استفاده می‌کنید. اما آیا گوش دادن به موسیقی حین خواب برای انسان ضرر دارد؟

به طور کل تاثیر موسیقی بر روی بدن انسان، یک امر مثبت بوده و طبق تحقیقاتی که صورت گرفته این موضوع کاملا ثابت شده است. این موضوع برای زمانی که حین خوابیدن از موسیقی استفاده کنید هم صادق بوده و تاثیر مثبتی بر روی کیفیت خواب‌تان خواهد گذاشت.

جالب است بدانید پژوهشگران به‌ این نتیجه رسیده‌اند که استفاده از موسیقی در حین خواب برای بیمارانی که از بی‌خوابی و PDST رنج می‌برند، می‌تواند به علاج‌شان کمک کند. همچنین تاثیر مثبت موسیقی کلاسیک بر روی کیفیت خواب افراد پیش‌تر از این‌ها اثبات شده بود.

البته عده‌ای هم بر این عقیده هستند که گوش دادن به موسیقی در حین خواب، باعث ایجاد تپش قلب در زمان بیداری خواهد شد. این موضوع به خود شخص و نوع موزیکی که گوش می‌دهد، بستگی خواهد داشت. مطمئنا اگر در حین خواب به یک موزیک هیپ‌هاپ گوش دهید، حال خوشی در زمان بیداری نخواهید داشت!

البته پیشنهاد می‌شود به‌جای استفاده از هدفون برای گوش دادن به موزیک در حین خواب، از موزیک پلیر، رادیو و یا هرچیز دیگری که نیاز به قرار گیری در گوش ندارد، استفاده کنید. استفاده از هدفون‌ها در حین خواب می‌تواند بروز مشکلاتی مانند آسیب‌رسانی به بافت پوستی گوش و صدمه‌دیدگی سیم‌‌ها را به‌دنبال داشته باشد. از طرفی خوابیدن در حالتی که یک چیز اضافی در گوش‌تان قرار بگیرد و سیم‌های اضافی هم در دست و پا باشند، ممکن است برای بسیاری از افراد خوشایند نباشد.

اگر واقعا مصمم به این هستید که موسیقی خود را نزدیک به گوش‌تان داشته باشید و نمی‌خواهید صدای آن در اطراف پخش شود، می‌توانید از هدفون‌هایی استفاده کنید که به‌صورت هد‌بند بر روی سرتان قرار می‌گیرد و موزیک را به گوش‌تان می‌رسانند.

در آخر برای یک جمع‌بندی باید به شما بگوییم که گوش دادن به موزیک مخصوصا موزیک‌های کلاسیک و پیانو بی‌کلام، به کیفیت خواب‌تان کمک زیادی خواهد کرد و بهتر است از آن‌ها استفاده کنید.

نظر شما در این باره چیست؟ آیا شما هم هنگام خواب به موسیقی گوش می‌دهید؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از دیدگاه شما متشکریم