۴ نشانه برای اینکه بدانید کمبود ویتامین C دارید

ویتامین C از جمله ویتامین‌های بسیار ضروری برای انسان است که بدن برای فعالیت روزانه به آن احتیاج داشته و به صورت حلال در آب مصرف می‌شود. یکی از ویژگی‌های اصلی ویتامین C انباشته نشدن آن در بدن است و به همین دلیل اگر به کمبود این ویتامین دچار شدید، اتفاق عجیبی نیفتاده است و شما برای تامین آن، می‌بایست هر روزه مواد دارای این ویتامین را مصرف نمایید.

البته توجه نمایید که تامین این ویتامین لزوما از طریق مرکبات نبوده و منابع دیگری نیز وجود دارد که حاوی ویتامین C باشند که در مقاله جداگانه به آن‌ها خواهیم پرداخت. در این مقاله به نشانه‌هایی می‌پردازیم که هشدارهایی برای کمبود این ویتامین حیاتی بدن محسوب می‌شوند.

التهاب و خونریزی لثه‌ها مهم‌ترین نشانه کمبود ویتامین C

اولین نشانه کمبود این ویتامین خونریزی و التهاب لثه‌هاست که معمولا به طور غیرعادی بوده و فرد به طور قطع نسبت به آن حساس می‌شود. نقش ویتامین مذکور در لثه ترمیم زخم‌هایی است که ایجاد می‌شود و در صورت کمبود، ترمیم این زخم‌ها انجام نمی‌شود و فرد دچار خونریزی در دهان می‌گردد.

خونریزی‌های مکرر بینی

دومین نشانه کمبود این ویتامین خونریزی‌های مکرر بینی است. بدیهی است که خونریزی‌های فصلی و معدود از این قاعده مستثنا بوده و منظور از خونریزی‌های بینی، اتفاقاتی که بیشتر از حد معمول رخ می‌دهد.

ویتامین C

موخوره و خشکی موها

سومین نشانه برای کمبود ویتامین سی خشکی موها و موخوره است که معمولا با این گلایه به پزشک معالج مراجعه کرده و با درمان‌های مربوط به رفع این کمبود، مشکل موخوره نیز حل می‌شود.

پوست فرد کبود می‌شود

یکی دیگر از نشانه‌های کمبود ویتامین سی کبودی مکرر پوست جاهای مختلف بدن انسان است که از نشانه‌های مهم برای آن محسوب می‌شود. در صورتی که کبودی‌های بدون دلیل در بدنتان رخ می‌دهد که علت محکم و قابل قبولی ندارد، به کمبود ویتامین مذکور شک کنید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از دیدگاه شما متشکریم