۵ دلیل اصلی خارش پا که از آن‌ها بی اطلاعید!

یکی از مشکلاتی که معمولا بسیاری از افراد با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، مشکل خارش پا است که بعضا به کلافگی و عصبانیت‌های بی حد و حصر کشیده می‌شود. خارش پا معمولا دلایل زیادی دارد ولی در صورتیکه جدی گرفته نشود و در صورت ادامه‌دار بودن، مراحل تشخیص و درمان طی نگردد، حتی ممکن است بیماری‌های صعب العلاجی را در پی داشته باشد که پیشنهاد می‌شود قبل از اتفاقات بد به سلامتی خود رسیدگی کنید!

۱- خارش پای مخصوص ورزشکاران

یکی از دلایل کلاسیک و اصلی برای خارش پا یک بیماری خاص به نام بیماری پای ورزشکار است که معمولا به دلیل قارچ‌های عفونی ایجاد می‌گردد. این قارچ‌ها که علاقه مند به حضور در مکان‌های تاریک هستند جایی بهتر از پا که در اکثر اوقات درون کفش است، پیدا نکرده و در این محیط رشد می‌کنند.

از نشانه‌های این دلیل می‌توان به راش قرمز فلس مانند اشاره کرد که از بین انگشتان پا شروع به فعالیت کرده و به دیگر مکان‌ها سرایت می‌کند. اگر فکر می‌کنید که مستعد این بیماری هستید سریعا به داروخانه مراجعه کنید و از کرم‌ها و اسپری‌های ضد قارچ استفاده نمایید. بدیهی است در صورت عدم تاثیر این کرم‌ها، می‌بایست به متخصص پوست مراجعه نمایید.

5 دلیل اصلی خارش پا که از آن‌ها بی اطلاعید!

۲- اگزما

یکی دیگر از دلایل شایع برای خارش پا اگزما است که معمولا در سالهای ابتدایی زندگی انسان بیشتر نمود پیدا می‌کند. درماتیت آتوپیک شایع‌ترین نوع اگزماست که به صورت راش خاردار روی دست و پا مشاهده می‌گردد.

یکی از اشتباهاتی که معمولا در زمینه اگزما توسط افراد رخ می‌دهد، خاراندن محل اگزماست که آن را به جای مداوا، گسترش می‌دهد! استفاده از کرم‌ها و لوسیون‌ها درمان دارویی اگزماست و می‌بایست از خاراندن آن خودداری کرد. همچنین تعریق محل اگزما به تشدید آن کمک می‌کند و به همین دلیل می‌بایست محل اگزما همیشه خنک و خشک باشد.

این رو هم بخون

۳- خارش پا به دلیل مشکل کلیه!

شاید برایتان عجیب باشد که بدانید یکی از دلایل شایع در مورد خارش پا مشکلاتی است که از کلیه نشات می‌گیرند. در این صورت گفته می‌شود که کلیه عملکرد مناسبی نداشته و به دلیل عدم حذف مواد زائد، این مواد به نقاط دیگر بدن نفوذ کرده و منجر به عفونت و خارش شده است.

5 دلیل اصلی خارش پا که از آن‌ها بی اطلاعید!

۴- تیروئید شما کم کار است!

از دیگر دلایل خارش پا می‌تواند مربوط به کم کاری تیروئید باشد که در بسیاری از افراد شایع است. البته این دلیل نه تنها در پا بلکه در اکثر نقاط بدن ایجاد خارش کرده و فرد معمولا در مراحل پیشرفته، از کلافگی مربوط به خارش شدید دست و پا به پزشک مراجعه کرده و متوجه کم کاری تیروئید خود می‌شود!

۵- خارش پا به دلیل بارداری

آخرین دلیل خارش پا در بسیاری از بانوان مربوط به دوران بارداری است که فرد باردار با خارش شدید به پزشک مراجعه کرده و به دنبال راهکار سریع و فوری است ولی این موضوع معمولا به دلیل ایجاد مانع از مسیر صفرا به کبد است که در دوران بارداری به دلیل شرایط جسمی رخ می‌دهد.

البته در این صورت باید توجه نمایید که به دلیل محدودیت فرد باردار امکان تجویز بسیاری از داروهای موثر وجود نداشته و صبوری مهم‌ترین توصیه ایست که در روند درمانی توسط پزشکان انجام می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از دیدگاه شما متشکریم