قیمت خودروهای خارجی به زودی دوبرابر می‎شوند؟

قیمت خودروهای خارجی این روزها شاهد اعدادی است که شاید قبل از این برای تک خودروهای گران قیمت برندهای لوکس مانند بنز و BMW فقط قابل تصور بود ولی حالا اعدادی مثل ۵۰۰ میلیون تومان برای خودروهای خارجی معمولی یک عدد طبیعی و عادی است ولی گویا شایعه افزایش قیمت خودروهای خارجی جدی‌تر از آن است که تصور می‌کنیم!

 

افزایش قیمت دلار از جمله مهم‌ترین دلایلی بود که باعث شد نه تنها قیمت خودروهای خارجی افزایش بیابد، بلکه خودروهای داخلی نیز با افزایش قیمت زیادی روبرو شوند که این افزایش قیمت‌ها نیز نتوانست فاصله قیمتی بازار و کارخانه را کاهش دهد.

وضعیت وخیم بازار خودروهای داخلی در حالی فعالیت می‌کرد که منتظر ورود شورای رقابت و مجلس به این موضوع بود و قیمت خودروهای زیر ۴۵ میلیون تومان با نوسان بسیار زیادی مورد معامله قرار می‌گرفت که شورای رقابت تنها چیزی در حدود ۸ درصد را برای خودروسازان تصویب کرد ولی گویا این رقم نیز نظر آنها را تامین نکرد که تا حدودی نیز قابل توجیه بود چرا که افزایش هزینه قطعه سازان و به تبع آنها خودروسازان بیش از آن بود که با این ارقام پوشش داده شود.

کارشناسان خودرو در رابطه با این وضعیت بازار و رابطه آن با نرخ ارز می‌گویند که ادامه این روند افزایش نرخ و عدم تناسب قیمت خودرو با این نرخ منجر به کاهش صرفه و توجیه پذیری تولید خودرو در کشور خواهد شد و حتی می‌بایست منتظر تعطیلی بسیاری از نهادهای مرتبط باشیم و حتی شاید عطای خودروسازی را به لقایش ببخشیم.

کارشناسان صنعت خودرو می‌گویند که وضعیت فعلی صنعت خودرو از دو مشکل بزرگ نشات می‌گیرد و یکی از این دو مورد مساله تامین ارز است که در حال حاضر چیزی شبیه به یک ماراتن بوده و عملا امکان تامین آن وجود ندارد! حتی اگر قطعه ساز بخواهد با نرخ ارز بازار آزاد نیز اقدام به واردات مواد اولیه نماید نیز دسترسی به آن بسیار سخت بوده و حتی توسط دولت “ارز قاچاق” نامیده می‌شود!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از دیدگاه شما متشکریم