۴ نکته در مورد زگیل تناسلی و HPV که باید بدانید

این روزها شاید شنیدن نام HPV و زگیل تناسلی اتفاقی عجیبی نباشد چرا که حضور یاسمن اشکی در برنامه ماه عسل باعث شناخته شدن این بیماری شده و حتی حواشی زیادی در مورد واکسن و آمپول درمان آن؛ ایجاد  کرده است. پیرامون زگیل تناسلی و HPV مقالات متعددی می‌توان نوشت ولی در این مقاله قصد داریم به ۴ نکته اساسی و مهم در مورد این بیماری اشاره کنیم که قطعا باید بدانید.

شریک جنسی خود را از زگیل تناسل باخبر کنید

اولین نکته در مورد این بیماری واگیردار بودن آن است که به شدت بالا بوده و در اولین تماس منتقل می‌شود. اگر با مراجعه به پزشک متوجه وجود این بیماری شدید سریعا موضوع را با شریک جنسی خود در میان بگذارید و او را برای درمان همراه خود کنید و هر دو به صورت همزمان به مراحل درمانی بپردازید.

یکی از اشتباهات بزرگ افراد در هنگام مواجه با این بیماری کتمان آن است که منجر به اتفاقات ناگواری می‌گردد. همچنین در صورتی که حتی نشانه‌های HPV را روی آلت تناسلی مشاهده نکردید نیز می‌بایست اقدامات درمانی را انجام دهید.

زگیل تناسلی

آیا زگیل تناسلی به نوزاد منتقل می‌شود؟

دومین نکته و سوالی که معولا در مورد زگیل تناسلی در خانم‌های باردار پرسیده می‌شود، احتمال انتقال این بیماری به نوزاد است که کارشناسان این موضوع را رد نمی‌کنند و احتمال هر چند اندکی برای این انتقال می‌دهند. به همین دلیل به بانوان اکیدا توصیه می‌شود در صورت ابتلا به زگیل تناسلی مراحل درمان را پیگیری کنند تا سلامت نوزادشان به خطر نیفتد.

اگر سالم هستید به این سه نکته توجه کنید

بسیاری از افراد سالم آگاه به این موضوع نیستند که زگیل تناسلی اتفاقی نیست که به یک‌باره رخ دهد. معمولا این زگیل‌ها به دلایل مختلف در آلت تناسلی ایجاد می‌شود و سیستم ایمنی بدن آن‌ها را از بین برده یا کنترل می‌کند. اما اگر در روند رشد زگیل‌ها تغییری احساس کردید و سرعت رشد آن‌ها افزایش یافت سریعا به پزشک مراجعه کنید.

سه نکته مهم برای افراد سالم:

۱- اگر در مدت زمان اندکی شاهد افزایش زگیل‌ها بودید

۲- اگر قبلا زگیل تناسلی داشتید و دوباره آن‌ها را مشاهده کردید

۳- دچار عفونت‌های مکرر می‌شوید

در صورت مشاهده ۳ نکته بالا سریعا به دکتر معالج خود مراجعه کرده و مراحل درمان را پشت سر بگذارید.

تست پاپ اسمیر برای بانوان در معرض زگیل تناسلی

خانم‌هایی که همسرانشان در معرض یا دچار زگیل تناسلی هستند باید توجه به سلامتی رحم خود داشته باشند. تست پاپ اسمیر برای این افراد ضروری بوده و باید در دوره‌های حداقل ۶ ماهه این تست تکرار شود تا سلامتی خانم حفظ گردد و در صورت مشاهده مشکل نسبت به رفع آن اقدام شود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از دیدگاه شما متشکریم