هرچیزی که باید درباره تارعنکبوت بدانیم!

خیلی از ما در محیط‌های خانه و مکان‌های عمومی و مکان‌های متروکه تارهای عنکبوت را مشاهده کرده‌ایم.

می‌توان گفت تارعنکبوت از خود عنکبوت عجیب و غریب‌تر است، زیرا ساختار خاص و اعجاب‌ انگیز آن می‌تواند به عنوان تله‌ای برای سایر حشرات باشد و غذای مورد نیاز عنکبوت را تامین کند.

ساختار تار عنکبوت را می‌توان به ابریشم تشبیه کرد اما ابریشمی در کار نیست! اگر به تار عنکبوت دست زده باشید و بخواهید آن را متلاشی کنید، خواهید دید که تار همانند چسبی به دست شما می‌چسبد و حتی با اینکه تار تکه تکه شده است اما قابلیت چسبناک بودن خود را حفظ کرده است. دقیقا این همان کار اصلی تار عنکبوت است که با مواد چسبناک خود، طعمه را در تله می‌اندازد و غذای لذیذی را برای این موجود ریز و خسته به ارمغان می‌آورد.

ساختار حیرت‌آور تارعنکبوت در میکروسکوپ

نکته‌ای که در مورد این مطلب می‌توان گفت این است که شما می‌توانید ساعت‌ها نظاره‌گر عملکرد عنکبوت‌ها باشید البته اگر وقت و حوصله داشته باشید و کمی هم نترس باشید. البته عنکبوت موجودی ترسناک نیست و معمولا نه آزاری دارد و نه سر و صدایی، اما بعضی از انسان‌ها نیز این موجود را تحریکی برای فوبیای خود می دانند و بر خودشان صلاح میدانند که هرطور شده از این موجود دوری کنند.

اما ما نیز باید قبول کنیم عنکبوت‌ها مانند سگ‌ها، امروزه جز زندگی روزمره ما  شده‌اند. شاید از خود بپرسید چگونه؟. عنکبوت‌ها مکان‌های تاریک و نم‌دار را بهترین مکان‌ها برای خود می‌دانند، اما عنکبوت‌ها ممکن است حتی زیر فرش‌ها، موکت‌ها، میزها و حتی داخل کیس کامپیوتر ما نیز پیدا شوند و این نکته به ما یادآوری می کند که ما باید در نظافت‌های خود نیز تجدیدنظر کنیم. البته اگر این مورد را نیز نمی‌توانید انجام دهید و یا به عبارتی دیگر تنبل هستید بهتر است به زندگی مسالمت آمیز با عنکبوت‌ها ادامه دهید!

در مورد ساختار دقیق و عجیب تارعنکبوت نیز می‌توان گفت که ابریشمی که در تار عنکبوت مورد استفاده است، از همان جنسی است که ما برای تولید لباس‌های ابریشمی خود استفاده می‌کنیم. البته نه اینکه برای تامین لباس‌های ابریشمی، ما از تارعنکبوت استفاده می کنیم، بلکه مواد ابریشمی تارعنکبوت را می‌توان به قدری قدرتمند خواند که می‌توان آن‌ها را برای صنایع پارچه و ابریشم استفاده کرد.

همچنین محققان ساختار تارعنکبوت را مورد مطالعه قرار داده‌اند و اذعان کرده‌اند که ساختار معماری تار عنکبوت همانند داربست‌های فلزی است که ما در صنعت ساختمان از آن استفاده می‌کنیم.

نکته آخری که در مورد متن بالا می‌شود گفت این است که با توجه به این مقاله و شباهت‌های فنی ما انسان‌ها و عنکبوت‌ها پس بهتر است بیایم و این فوبیای بی خود خود، از لحاظ ترسناک بودن عنکبوت را کنار بگذاریم. البته این مقاله نیز دلیلی بر‌‌این نیست که ما نظافت منزل و محیط خود را در کل تعطیل کرده و غرق در عنکبوت‌ها باشیم!

منبع: NewYork Times

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از دیدگاه شما متشکریم