با این حرکات، سن واقعی خود را بیابید

شاید به خودتان بگویید سن من که مشخص است. اما ما در این مطلب بنا داریم شما را برای اندازه‌گیری سن واقعی بدنتان کمک کنیم.

در ابتدا باید بگوییم سن در حالت کلی چیزی است متشکل از سال تولد و تعیین جوان بودن، مسن بودن یا پیر شدن، که می‌تواند بر شرایط جسمانی و روحی شما تاثیر‌مستقیم بگذارد. اما در مورد سن بدنتان باید بگوییم که سن بدن با سن خود شما از لحاظ بیولوژیکی کاملا متفاوت است.

در مورد تعیین سن واقعی بدن نیز باید بگوییم هیچ دستگاه پزشکی قادر‌به تعیین سن واقعی بدن نیست و شما خودتان باید با اندازه‌گیری شرایط مختلف و اعضای بدن، سن بدن خود را تعیین کنید که نشان دهد آیا بدن شما جوان است و زندگی سالمی دارید یا حتی از سن واقعی شما نیز بیشتر و پیرتر‌است.

 

 

روش اول: آزمایش آمادگی جسمانی

  1. نرخ ضربان قلبتان را اندازه‌گیری کنید.

قلب یکی از اعضای مهم و حیاتی بدن است و یک قلب سالم، خون سالم و در نتیجه سلامتی کل بدن را به ارمغان می‌آورد. یک قلب معمولی و سالم در هر دقیقه بین ۶۰ تا ۱۰۰ بار تپش دارد. البته این تعداد ضربان ممکن است در ورزشکاران و کسانی که فعالیت‌های حرکتی بسیار دارند، به کمتر از ۵۰ تپش در دقیقه برسد.

برای اندازه‌گیری تعداد ضربان قلب باید انگشت دوم و سوم خود دست راست خود را بر روی مچ دست چپ خود در راستای انگشت شصت چپ قرار‌دهید. البته باید گفت این حرکت به این دلیل انجام می شود که شریان‌ها و رگ‌های اصلی دست در این مکان قرار دارند.

هنگامی که این حرکت را انجام دادید تپش‌هایی در آن شریان ها احساس می‌کنید. این آزمایش را می‌توان برای مدت ۱۵ ثانیه و حتی یک دقیقه انجام دهید. در نهایت تعداد ضربان به دست آمده از رگ را در عدد ۴ ضرب کرده و تعداد ضربان قلب خود را در یک دقیقه به دست آورید.

حال که تعداد ضربان قلب خود را به دست آورید باید آن را بررسی کنید. اگر تعداد ضربان قلب شما پایین باشد، نشان از این دارد که قلب شما قوی و سالم است اما اگر تعداد ضربان قلب بالایی دارید نشان می‌دهد که قلب شما برای تامین خون بدنتان سخت در حال انجام کار است و حتی ممکن است تحت فشار‌باشد.

در آخر نیز برای تعیین سن بدن خود در این مبحث اگر تعداد ضربان قلب شما بالای ۱۰۰ باشد، باید یکسال به سن خودتان بیافزایید تا سن بدن به دست‌بیاید.

 

روش دوم: آزمایش منعطف بودن بدن

  1. در این روش ما باید انگشتان پای خود‌را در حالت درازکش بتوانیم لمس کنیم. با افزایش سن ما، انعطاف پذیری بدن ما نیز کاهش می‌یابد. عواملی که باعث کم شدن انعطاف ما می‌شوند شامل: کم آب شدن بدن، تغییر ساختار شیمیایی بافت‌ها، از بین رفتن فیبر‌عضلات و افزایش کلسیم می‌شوند. در حالت کلی می‌توان گفت اگر بدن شما منعطف‌تر باشد، سالم‌تر‌هم است.

برای انجام این آزمایش روی زمین دراز بکشید و بین پاها و سرتان نقطه‌ای فرضی تعیین کنید. حال برای لمس کردن نوک انگشتان پای‌خود تلاش کنید. هرچه بیشتر از نقطه فرضی عبور کرده و به پاهایتان برسید، بدن شما انعطاف پذیری لازم را دارد. اما اگر نتوانستید، نشان از این دارد که بدن شما بر خلاف سن واقعی شما پیرتر‌است.

 

نکته ای که در این آزمایش باید رعایت کرد این است که، بهتر‌است نیم تنه بالایی خود را با طنابی نرم به زمین ببندید تا مانع از بلند شدن کامل نیم تنه بالایی‌تان شود.

در آخر‌هم اگر شما کمتر از ۱۲ سانتی متر توانستید دستهایتان را جلو بیاورید، به سن خود یکسال اضافه کنید و اگر بین ۱۲ و‌‌۲۵ سانتی متر حرکت کردید، از سن خود یکسال کم کنید.

 

روش سوم: آزمایش استقامت و پایداری بدن

  1. در این آزمایش استقامت بدن شما اندازه‌گیری می‌شود. در‌حالت کلی بدن انسان تا ۳۰ سالگی در‌حال رشد عصلات خود است و بعد از ۳۰ سالگی این روند کاهش می‌یابد. افرادی که بعد از ۳۰ سالگی فعالیت‌های محرکانه و ورزشی انجام ندهند، سه الی پنج درصد از توده‌های عضلانی خود را تا ۴۰ سالگی از دست می‌دهند و حتی در بدترین موارد ممکن است با آسیب‌های جسمی روبرو شوند. علم پزشکی به پدیده از دست دادن توده‌های عضلانی Sarocenia می‌گوید و به معنی از دست دادن قدرت حرکت سالمندان و حتی شکستگی استخوان‌ها نیز‌‌ است.

برای انجام آزمایش باید روبه شکم بر روی زمین دراز‌بکشید و سپس با همان حالت بلند شوید، به طوری که فقط انگشتان پایتان و کف دستهایتان شما را نگه دارند و باید فصله شکمتان از زمین ۱۳ سانتی‌متر باشد. این حرکت را تا زمانی ادامه دهید که دیگر قادر به انجام این کار‌ نباشید.

همانند آزمایش‌های دیگر‌ نیز‌ اگر مدت زمان طولانی را توانستید سپری کنید، بدن شما دارای توده‌های عضلانی قوی است.

اگر‌در‌این آزمایش این حرکت را بیشتر از ده بار نتوانستید انجام دهید، یکسال به سن خود بیافزایید. اگر بین ۱۰ الی ۱۹ بار توانستید این حرکت را انجام دهید، یکسال از سن خود کم کنید و اگر بیش از ۳۰ بار توانستید این آزمایش را انجام دهید، دوسال از سن خود کم کنید.

در حالت کلی در این مقاله ما به شما حرکت‌های کششی را آموزش دادیم. در صورتی که نتوانستید این حرکت‌ها را انجام دهید و از قدرت بدنی کم خود ناراضی هستید، پیشنهاد ما به شما در وهله اول برنامه ریزی غذایی مناسب و ورزش است.

زیرا سلامتی بدن انسان در اکثر مواقع فقط با این دو برنامه به دست می‌آید.

ادامه‌ دارد…

منبع: Wiki How

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از دیدگاه شما متشکریم