چگونه از روزهایی که بیمار هستیم، لذت ببریم!

به طور معمول هیچ‌کدام از انسان‌ها، از مریضی لذت نمی‌برند و بیماری در هر حالت می‌تواند برای انسان دردسرساز باشد. ممکن است احساس کنید در روزهایی که بیمار هستید بهتر است فقط استراحت کنید و یا به عبارت دیگر فقط بخوابید. اما کارها و روش‌هایی در زندگی ما هستند که با انجام آن‌ها در روزهایی که بیمار هستیم، می‌توانند آن روز را لذت بخش کنند.

روزهایی که شما بیمار هستید، یکی از بهترین روزها است که بتوانید استراحت کافی و تمرکز داشته باشید. پس بهترین کار در این روز تمرکز بر روی بهبودی بیماری شما است.

 

روش اول: مدیتیشن یا همان تمرکز بالا

خیلی از پزشکان، مدیتیشن را برای کاهش استرس و اضطراب موثر می‌دانند، که با انجام آن می‌توان شاهد بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن و سلامتی خود بود.

در اینجا ما چند راه آسان برای شروع مدیتیشن به شما معرفی می‌کنیم که می‌تواند روزی که شما در آن بیمار هستید را لذت‌بخش کند.

 

در ابتدا ذهن خود را از هرگونه سردرگمی و گیجی آزاد کنید. زیرا اصل اول مدیتیشن آرامش ذهن و مغز است. سپس نفس عمیق بکشید و فقط و فقط تمرکز خود را بر روی این نفس‌ها قرار دهید.

یکی از معجزات مدیتیشن، احساس کردن بدنمان در هنگام تنفس متمرکز است. مدیتیشن می‌تواند حس بسیار خوبی را به انسان بدهد. طوری که انسان در ذهن خود فکر می‌کند، ابر انسان است. پس در روزهایی که بیمار هستید بهترین روش برای رهایی از عوارض بیماری، مدیتیشن است.

همچنین هنگام مدیتیشن، شما می توانید شعر یا بیتی از یک موزیک را خوانده تا تمرکز شما بر روی آن شعر یا موزیک باشد.

 

روش دوم: خنده بر هر درد بی درمان دوا است

 

اگرچه ممکن است در روزهایی که بیمار هستید، احساس خوبی نداشته باشید. اما این را نیز باید بدانید که برخی از خنده‌ها می‌توانند به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کنند و حتی احساسات شما را بهبود ببخشند. خنده ثابت کرده است که سطح استرس بیمار را به شدت پایین می‌آورد و سلول‌هایی که برای مبارزه با سلول‌های مهاجم بیماری ساخته شده‌اند را قوی‌تر می‌کند.

برای خندیدن هم راه‌های بسیار ساده‌ای وجود دارد. یکی از آن‌ها تماشای برنامه‌های تلویزیونی یا فیلم‌ها و سریال‌های طنز و خنده‌دار است.

حتی خواندن کتاب یا کتابچه‌های طنز نیز می‌توانند خنده را بر لب‌های شما جاری سازند.

 

روش سوم: صحبت کردن و معاشرت بیشتر با خانواده و دوستان

 

صحبت کردن و معاشرت نه فقط در هنگام بیماری، بلکه در زندگی روزمره ما نیز موثر است. هنگامی که ما با دوستان و یا خانواده خود هم‌نشینی و صحبت می‌کنیم، سطح اکسیتوسین بدن ما افزایش می‌یابد که عملکرد فراوانی بر بهبود بیماری ما خواهد داشت.

 

روش چهارم: کارهایی را که دوست دارید انجام دهید

در طول روزهایی که شما بیمار هستید، برخی از فعالیت‌های سبکی را که دوست دارید، انجام دهید و سعی کنید که وقت خود را بگذرانید. این کار آرامش ذهنی برای شما به ارمغان می‌آورد و حتی در خلق و خوی شما تاثیر مستقیم می‌گذارد. برای انجام این مورد نیز، بهتر است کارهای زیر را انجام دهید تا روزی که در آن بیمار هستید لذت‌بخش باشد:

  • گوش دادن به موسیقی مورد‌ علاقه که آرامش خاصی برای شما می‌آورد.
  • یک بازی ویدیویی یا سنتی انجام دهید.
  • اگر هم علاقه‌ای به هنر دارید کارهای هنری انجام دهید. حتی اگر ساده و بچه‌گانه باشند.
  • حتی می‌توانید برای لذت‌بخش کردن روزتان، برای تعطیلات پیش‌رو برنامه‌ریزی کنید.

 

 

روش پنجم: به ندای بدنتان گوش نکنید

ممکن است شما فردی پرکار باشید و کارهای سنگین را به کارهای سبک‌تر ترجیح دهید. اما در روزهایی که شما بیمار هستید بهتر است کارهای سنگین، مانند ورزش و دویدن را کنار بگذارید. حتی اگر بدنتان نیاز به ورزش داشت و احساستان به شما بگوید که امروز بهتر است ورزش نکنید، پس ورزش نکنید.

البته در این مورد درباره ورزش‌های سنگین صدق می‌کند. اما اگر شما علائمی مثل عطسه، سرفه، تب و آبریزش بینی دارید بهتر است تا هنگام درمان حتی ورزش‌های سبک نیز انجام ندهید.

 

 
ادامه دارد…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از دیدگاه شما متشکریم