عجیب‌ترین ساختمان‌های جهانی با داستان‌های شنیدنی از سرتاسر دنیا!

آیا تا به حال فکر کرده‌اید آثار تاریخی و جهانی چگونه و چرا ساخته شده‌اند؟ و می‌دانید که چه فکرها و ایده‌هایی پشت این آثار زیبا و هیجان‌انگیز وجود دارد؟ در مطلب امروز با بررسی این آثار در جهان، می‌خواهیم از پشت پرده داستان‌های این مکان‌ها نیز برای شما بگوییم.

 

مجموعه اهرام جیزه واقع در مصر

 

 

اهرام مصر در واقع از جنس سنگ‌های درخشان ساخته شده‌اند و برای پوشش بیرونی آن‌ها نیز از آهک سفید گران‌بها استفاده شده است. همین امر باعث شده این اهرام از چشم‌انداز بسیار زیبایی برخوردار باشند. هم‌چنین این اهرام نماد عظمت فرعون‌ها حتی پس از مرگشان هستند. برخی شایعات و داستان‌هایی که در مورد این اهرام بازگو می شوند، گاهی عجیب و گاهی خنده‌دار هستند و به هیچ‌وجه نمی‌توان آن‌ها را رد و یا تایید کرد. در یکی از شایعات، ادعا می‌شود که در لایه‌های بیرونی این اهرام از سلول‌هایی استفاده شده که هم‌اکنون بر روی سلول‌های باتری‌های خورشیدی مورد استفاده است. حتی یکی از شایعات، این است که این اهرام از کشورهایی مثل اسراییل و حتی فضا هم دیده شده‌اند. متاسفانه لایه‌های بیرونی این اهرام، در سال ۱۳۰۱ میلادی، بر اثر زلزله‌ای وحشتناک، از بین رفتند. همچنین این اهرام چندین‌بار مورد بازسازی قرار گرفته است. اولین بازسازی مربوط به بعد از حمله اعراب در قرن ۱۲ است و بعد از آن نیز مربوط به دوره‌ای بود که مصر توسط مسیحیان اروپا تسخیر شد.

 

ساگرادا فامیلیا، اسپانیا

 

 

ساخت این کلیسای معروف در سال ۱۸۸۲ آغاز شد و هم‌چنان ساخت این کلیسا در حال انجام است و پیش‌بینی می‌شود ساخت این کلیسا در سال ۲۰۲۶ به پایان برسد. آنتونی گائودی، معمار این پروژه در آن سال‌ها تقریبا بیش از نیمی از عمر خود را صرف معماری و طراحی این کلیسا کرد اما هرگز موفق نشد ساخت این کلیسا را به پایان برساند. این معمار جوان و جاه طلب، به گفته خود، قصد داشت سبک معماری خاص خود را به گونه‌ای انجام دهد که تا قرن‌ها، او را معمار مدرن و بزرگ معرفی کنند که البته این‌طور هم شده است. مبالغ ساخت این کلیسا نیز اغلب از کمک های خیریه به دست می‌آمد و هم‌اکنون نیز گردشگرانی که برای دیدن این اثر خاص به کاتالونیا می‌روند، کمک‌های مالی هم به این مجموعه انجام می‌دهند.

 

کولوسئوم، تماشاخانه روم باستان واقع در ایتالیا

 

 

اگر سفری به شهر رم داشتید، حتما از تماشاخانه بزرگ این شهر دیدن کنید. این تماشاخانه در قرن اول میلادی ساخته شد و با وجود این‌که هزار سال از عمر این اثر باستانی می‌گذرد، اما این سازه عظیم، هنوز هم ظاهر اولیه خود را حفظ کرده است. در قرن ۱۴ میلادی زلزله‌ای عظیم، منجر به تخریب ضلع جنوبی این مکان شد و پس از آن مورد بازسازی‌هایی قرار گرفت. با این همه تخریب و دوران‌هایی که این مکان به خود دیده است، می‌توان گفت این تماشاخانه هنوز هم یکی از شگفتی‌های معماری در جهان است.

 

برجی که هرگز ساخته نشد، هندوستان

 

 

برج هندوستان که قرار بود یک آسمان خراش ۷۱۸ متری باشد، هرگز کامل نشد. پیش‌بینی شده بود که بعد از برج الخلیفه دبی، این برج دومین ساختمان بلند جهان باشد. حتی برند معروف جورجیو آرمانی نیز قرار بود طراحی داخلی این برج را انجام دهد. اما به دلیل اختلاف بین سازندگان برج و مقامات محلی، این برج در سال ۲۰۱۱، یعنی یک سال بعد از شروع پروژه، نیمه‌کاره رها شد و هرگز به مرحله تکمیل نرسید.

 

معبد پارتنون در یونان

 

 

معبد پارتنون، از معروف‌ترین بناهای تاریخ معماری جهان است که در حال حاضر در یونان قرار دارد. این معبد توسط یونانیان باستان در نقطه‌ای بلند از شهر آکروپولیس، به الهه معبد یعنی آتنا ساخته و تقدیم شد. این بنا رنج‌های بسیاری به خود دیده است و می‌توان آن را جز بدشانس‌ترین آثار معماری جهان قرار داد. مانند حملات و جنگ‌های اروپایی، غارت، آتش سوزی، حمله توسط مسیحیان و تبدیل آن به کلیسا و سپس حمله اعراب مسلمان و تبدیل آن به مسجد، تنها بخشی از داستان‌هایی است که این اثر به خود دیده است. هم‌چنبن در طول قرن‌ها، این اثر مورد بازسازی نیز قرار می‌گرفته است. درحال حاضر این مکان، دارای خرابی‌های کلی است که بازسازی نشده است.

 

برج نیمه‌کاره، این بار در دبی

 

 

برج العالم، نام پروژه‌ای است که قرار بود تبدیل به آسمان خراش ۵۱۰ متری شود. طرح این برج که مانند گلی از جنس بلور بود هرگز به نتیجه نرسید. این برج قرار بود در سال ۲۰۰۹ تکمیل شود. اما به دلیل بحران اقتصادی که بر جهان حاکم شد، ساخت این برج به حالت تعلیق درآمد و در نهایت در سال ۲۰۱۳ نیمه‌کاره رها شد.

 

برج یونیتی، سریال برج‌های نیمه کاره به لهستان نیز رسید

 

 

 

برج یونیتی، که قرار بود به عنوان دفتر منطقه‌ای انجمن مهندسی لهستان ساخته شود. در سال ۱۹۷۵ پروژه ساخت آن شروع شد، اما به علت مشکلات اقتصادی، پس از شش سال کار، ساخت این پروژه نیمه‌تمام ماند. این برج که قرار بود به عنوان بلندترین ساختمان لهستان ساخته شود، اکنون فقط یادآوری غم‌انگیزی برای مردم این کشور است. اما در حال حاضر قرار است کار تکمیل این برج انجام شود و مکانی برای زندگی دانشمندان و نخبگان لهستان باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از دیدگاه شما متشکریم