نکات مهم برای شست و شوی بالشت در خانه تکانی نوروز ۹۸

شما هرچند وقت یکبار شست و شوی بالشت خود را انجام می‌دهید؟ بهتر است به این سوال پاسخ ندهید و حداقل در سال دوبار، شست و شوی بالشت را انجام دهید.

بالشت‌های کارخانه‌ای دارای برچسب‌هایی هستند که دستورالعمل شست‌و‌شوی آن‌ها را می‌دهد، اما تعداد بسیار کمی از مردم، بالشت‌ها را می‌شویند.

در واقع با توجه به کثیفی روزانه بدن و لباس‌های ما، بهتر است بالشت‌ها را هرسال، دو الی سه بار بشویید.

حتی بالشت‌هایی که امروزه با عنوان بالشت‌های آنتی‌باکتریال عرضه می‌شوند، میتوانند با گرد و غبار، چربی‌های بدن و بزاق دهان، پر شوند.

قرار گرفتن در معرض چنین باکتری‌هایی، می‌تواند در دراز مدت باعث ایجاد بیماری‌های حساسیتی شود.

برای اینکه بالشت‌های شما در طول زمان، کمتر کثیف و آلوده گردند، بهتر است از رو‌بالشتی استفاده کنید. اگر از رو‌بالشتی استفاده کنید، در سال فقط یکبار شست و شوی بالشت را انجام خواهید داد.

اما بهتر است رو‌بالشتی هر ماه یکبار شسته شود. هم‌چنین اگر قبل از خوابیدن روی بالش از مواد آرایشی استفاده کرده باشید یا پوستتان چرب باشد، این عمل حتما باید در ماه، یکبار انجام شود.

بهتر است درهنگام خرید بالشت به قابل شست‌و‌شو بودن بالشت توجه کنیم تا با قرار دادن آن داخل ماشین لباسشویی، به راحتی آن را تمیز و عاری از هرگونه آلودگی کنیم.

هم‌چنین در صورت شست و شوی بالشت توسط ماشین‌لباسشویی از مایع تمیز‌کننده به جای پودر استفاده کرده و حالت چرخش ماشین لباسشویی را روی چرخش متوسط یا ملایم تنظیم کنید.

در آخر برای خشک کردن بالشت از نور و هوای طبیعی کمک گرفته و توسط حرارت یا سشوار بالشت را خشک نکنید.

در مورد بالشت‌های فوم‌دار نیز باید گفت، این بالشت‌ها بهتر است در ماشین‌لباسشویی شسته نشوند  و به صورت دستی شسته شود. برای خشک کردن آن‌ها نیز از خشک‌کن‌های بدون حرارت باید استفاده کرد.

هم‌چنین بهتر است روند شست و شوی بالشت به دلیل وجود باکتری زیاد، دوبار انجام شود تا باکتری‌های بالشت و باکتری‌های مواد شوینده به طور کامل از بین بروند.

حرف آخر:

متخصصان بهداشت می‌گویند: هرچند سال یکبار باید بالشت‌های خانه تعویض گردند وشست‌و‌شوی بالشت بعد از چند سال، تاثیری بر کم‌شدن باکتری‌ها نخواهد داشت.

پس بهتر است برای سلامتی خود و خانواده‌مان در نوروز ۹۸ بالشت‌های قدیمی خود را با بالشت‌های جدید و نو تعویض کنیم، تا دچار بیماری‌های عفونتی مثل آنفولانزا و E. Coli نشویم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از دیدگاه شما متشکریم