سیب‌ زمینی چه ضررهایی برای بدن ما دارد؟

همه ما از مزایای سیب زمینی آگاه هستیم. سیب زمینی حاوی ترکیبات مفیدی از ویتامین‌ها و مواد معدنی مثل پتاسیم، منیزیم، ویتامین B6 و ویتامین C است. با این‌حال، سیب زمینی دارای معایب بسیار بدی است که ممکن است ما را در مصرف آن دچار مشکل کند. علاوه‌بر این‌ها مصرف زیاد سیب‌ زمینی باعث ایجاد بیماری‌ها و انواع سرطان‌ها می‌شود.

ما در این مطلب چند واقعیت در مورد سیب زمینی مطرح می‌کنیم، تا شاید در مصرف زیاد آن تجدید‌نظر کنید.

 

افزایش وزن

محققان هاروارد در یک تحقیق مربوط به اثرات سیب زمینی که بر روی ۱۲۰٫۰۰۰ نفر که در طول ۱۲ سال انجام شد، دریافتند که افراد که به طور دائم سیب زمینی مصرف می‌کنند (چه سرخ کرده و چه آب‌پز و یا سایر روش‌ها)، به طور متوسط، ۵۰۰ گرم الی ۱ کیلوگرم به وزن آنان اضافه شده است.

هم‌چنین در میان این افراد کسانی با اضافه وزنی معادل ۱٫۵ الی ۲ کیلوگرم نیز، مشاهده شدند.

 

سیب‌ زمینی حاوی سم توکسین است

هنگامی که سیب زمینی در معرض نور قرار می‌گیرد، مواد سمی از خود تولید می‌کند. این مواد سمی سولانین و چاکونین نام دارند. درواقع با سبز شدن سیب ‌زمینی این سم‌ها در سیب‌زمینی وجود خواهند داشت.

البته بهتر است هنگام مصرف سیب‌زمینی با دقت به آن‌ها نگاه کنید تا رنگ سبز در آن وجود نداشته باشد.

هم‌چنین، سیب زمینی سبز به دستگاه گوارش آسیب شدید رسانده و باعث بیماری التهاب روده می‌شود. خواب‌آلودگی و خارش شدید نیز از عوارض دیگر سیب‌زمین سبز هستند.

علاوه‌بر این‌ها،با اینکه تمام فیبر سیب‌زمینی در پوست آن قرار دارد اما بهتر است پوست سیب‌‌زمینی به طور کامل از آن جدا شود تا این سموم در آن باقی نمانند.

 

سیب‌زمینی سرخ‌کرده حتما باعث سرطان می‌شود

سیب زمینی سرخ شده طعم بسیار لذیذ و خوشمزه‌ای دارد. اما زمانی که شما سیب زمینی را در دمای بالا قرار می‌دهید، یک ماده شیمیایی به نام آکریل امید تولید می‌شود.

این ماده، به عنوان ماده‌ای سرطان‌زا شناخته شده است. علاوه‌بر این، مطالعات نشان داده است افرادی که دوبار یا بیشتر در هفته، سیب زمینی سرخ‌کرده می‌خورند خطر ابتلا زودهنگام به سرطان در آن‌ها بیشتر از کسانی است که آن‌را نمی‌خورند.

 

سیب زمینی باعث افزایش قند‌خون می‌شود

سیب‌زمینی حاوی مقدار زیادی از کربوهیدرات‌ها است. در واقع کربوهیدرات‌ها خیلی سریع باعث افزایش قند‌خون در بدن می‌شوند. بنابراین بهتر است مصرف سیب‌زمینی را محدود کنید زیرا کربوهیدرات‌ها خیلی زود هضم می‌شوند و سطح قند‌خون و انسولین را افزایش می‌دهند.

این امر باعث افزایش بیماری‌های قلبی و چاقی می‌شود. یکی از راه‌های به حداقل رساندن این ضررها این است که سیب‌زمینی را بعد از پخت، سرد کرده و آن را سرد بخورید. بهترین غذای مربوط به سیب‌زمینی نیز، پوره سیب‌زمینی است.

 

سیب زمینی پر از آفت‌کش‌ها است

وزارت کشاورزی ایالات متحده آمریکا اذعان کرده است که ۳۵ سموم مربوط به آفت‌کش‌ها را در سیب زمینی‌ها یافته است. هم‌چنین براثر مصرف این سیب‌زمینی‌های حاوی سم، ۶ نفر مبتلا به سرطان، ۷ نفر مبتلا به بیماری نوروکسین و ۱۲ نفر مبتلا به اختلالات هورومونی شده‌اند.

هم‌چنین سیب‌زمینی در طول کشت، رشد و بعد از برداشت سه بار اسپری می‌شود تا آفت‌های آن از بین بروند. علاوه‌بر همه این‌ها به دلیل این‌که سیب‌زمینی دارای ریشه است، همه این سموم به راحتی وارد گوشت سیب‌زمینی شده و آن را سمی می‌کنند که حتی نمی‌توان به سادگی با شست‌‌و‌شو آن‌ها را از بین برد.

برخی از قسمت‌های سیب‌زمینی به طور کامل سمی هستند

سیب زمینی

 

باید به این نکته توجه کرد که ساقه‌ها و شاخه‌ها و برگ‌های سیب‌زمینی سمی هستند. حتی جوانه‌های سیب‌زمینی از این قاعده مستثنی نبوده و بهتر است قبل از مصرف، حتما آن‌ها را از بین ببرید.

 

سخن آخر:

 

سیب زمینی می‌تواند غذایی سالم و مغذی باشد، به شرط این‌که در مصرف آن زیاده‌روی نکرده، آن را به خوبی پخته و فقط از نوع ارگانیک آن مصرف کنید.

هم‌چنین افرادی که دارای رژیم غذایی هستند، بهتر است به دلیل خواندن این مطلب، مصرف سیب‌زمینی را قطع کنند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از دیدگاه شما متشکریم