آیا می‌توان از پیر شدن بدن جلوگیری کرد؟

هنگامی که روند پیر شدن در انسان آغاز می‌شود سلول‌های پیری در اطراف بافت‌های بدن ما شروع به ترشح زهر (سم) می‌کنند. این مشکل در هنگام پیر شدن مسائل سلامتی بدن ما را به خطر می‌اندازد. داروهای حاوی سنولیتیک‌ها موادی هستند که سلول‌هایی که باعث پیر شدن در بدن ما می‌شوند را، مورد هدف قرار می‌دهند و آن‌ها را ازبین می‌برند. هم‌چنین سلول‌های پیر منجربه تشکیل بافت فیبروز در ریه ما می‌شوند و باعث آسیب‌رسیدن تدریجی به ریه‌ها و هم‌چنین مشکلات مرگبار می‌شوند.

هم‌چنین طبق پیشنهاد اداره غذا و دارو آمریکا، داروهایی مثل Nintedanib و Pirfenidone برای درمان این مشکل کارساز هستند و حتی عمر انسان های مبتلا به این بیماری را ۳ الی ۵ سال افزایش میدهند، اما این داروها نیز عوارض بسیار شدیدی را به همراه دارند.

 

تحقیقات روی داروهای درمان پیری سلول‌ها

 

در آزمایشاتی که توسط محققین انجام شد، ۱۴ شرکت کننده با بیماری IPF (مشکل در بافت ریوی توسط سلول‌های پیر شدن)، مورد آزمایش قرار گرفتند. هر کدام از شرکت‌کنندگان در آزمایش، در طول سه روز در هفته و سه هفته متوالی، داروهای داروهای نینتدانیب و پیرفنیدون را مصرف کردند.

محققان نیز درطول این مدت با آزمایش‌های بالینی و پرسشنامه‌هایی که بیماران را به طور هفتگی ارزیابی می‌کرد و همچنین بررسی عملکرد فیزیکی داوطلبان به بررسی اثرات این دارو و عوارض آن پرداختند.

طبق نتایج به دست‌آمده از این آزمایش، محققان متوجه شدند که مصرف این دو دارو، تحرک بیشتری را برای افراد داوطلب به بار آورده و هم‌چنین سطح بیماری IPF این داوطلبان به شکل قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته است.

اما محققان این نکته را نیزگفتند که هیچ دارویی توانایی جوان‌سازی سلول‌های پیر شدن بدن را ندارد. هم‌چنین داروهای ضدفیبرزتیک نیز علی‌رغم اینکه تاثیر محسوسی بر داوطلبان پیر و بیمار گذاشته است، تاثیر زیادی بر جوان‌سازی سلولهای پیر ندارند.

با این‌حال، داوطلبان در این آزمایش توسط این داروها، ۶ دقیقه بیشتر از موارد قبل توانستند راه بروند.

 

حمله به پیری

 

با این‌حال، عوارضی که بر روی داوطلبان این آزمایش مثل سرفه و تنگی نفس، روی داد، اما محققین هم‌چنان به آزمایش بر روی این داوطلبان ادامه می‌دهند تا به نتایج بیشتری برسند.

هم‌چنین طبق گفته‌ها، محققان در آزمایش‌های قبلی متوجه شدند که این داروها و ترکیبات آن با درمان بیماری آلزایمر نیز رابطه مستقیم دارند.

با توجه به این‌که این آزمایشات در مقیاس کوچک و با افراد کمتری انجام می‌شد، محققان در تلاش هستند تا با افراد مسن بیشتر و آزمایش‌های متعدد برای یافتن درمان پیر شدن سلول‌های بدن، راه‌حلی موثر به جامعه ارائه دهند.

دکتر نیکلاس موسی می‌گوید:” پیر شدن سلول‌ها یکی از بازیکن‌های اصلی تیم پیر شدن بدن است. با این‌حال، هیچ دارویی برای جلوگیری از پیر شدن سلول‌ها در بدن وجود ندارد تا ما با خوردن و یا تزریق آن، اکسیر جوانی را برای خود به ارمغان بیاوریم. اما با وجود آزمایش‌های مختلف و سخت، در تلاش هستیم تا نتایج دلگرم کننده‌ای را به مردم ارائه دهیم”

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از دیدگاه شما متشکریم