پیتزا ایتالیایی سالم‌تر است یا پیتزا آمریکایی؟

پیتزا یکی از غذاهای محبوب در دنیاست که در کشور ما نیز طرفداران بسیاری دارد. شاید زمانی که ایتالیایی‌ها این غذا را به قاره آمریکا می‌بردند، تصور نمی‌کردند غذای‌شان تا این حد مشهور شود.

البته احتمالا بسیاری ندانند آن چیزی که اکثر ما می‌خوریم و یا در فیلم‌های هالیوودی می‌بینیم، متفاوت با پیتزایی است که ایتالیایی‌های با خود به آمریکا برده و یا در کشورشان می‌خورند. حال بایستی پرسید کدام مدل بهتر است؟

پیتزای ایتالیایی یا پیتزای آمریکایی؟

اگر بخواهیم به روش پخت و مواد به‌کار رفته اشاره کنیم، پیتزای آمریکایی بسیار غنی‌تر بوده و در کشور ما هم استفاده از این مدل مرسوم است اما اگر به‌دنبال بررسی مساله سلامتی باشیم، بایستی گفت پیتزای اصیل ایتالیایی بسیار بهتر است!

در واقع آمریکایی‌ها که به خوردن انواع و اقسام غذاهای فست فودی و حتی ناسالم شهرت دارند، پیتزا را نیز بنا به سلیقه خود دچار تغییر کرده به‌خاطر خوشمزه کردن، حسابی از میزان سلامتی‌اش کاسته و تبدیل به یک غذای پر کالری و چاق کننده شده است.

پیتزای ایتالیایی برخلاف مدل آمریکایی با پنیر، هات داگ یا پپرونی پوشیده نمی‌شود و اغلب با سبزیجات تازه مثل ریحان، پونه و فلفل تازه آماده می‌شود. در مقابل، خمیر پیتزای آمریکایی حجم بیشتری دارد و حالت خمیری‌تری دارد و اغلب با پنیر، گوشت و سوسیس پوشیده می‌شود. نگاهی به همین مواد اصلی در تهیه پیتزاها نشان می‌دهد که تا چه حد از نظر سلامتی متفاوت هستند.

همه دوست دارند که پیتزا را با سس بخورند و پیتزای آمریکایی اغلب همراه با سس کچاپ و برای برخی با سس سفید خورده می‌شود اما اگر در ایتالیا پیتزا سفارش بدهید به جای یک شیشه سس کچاپ، سسی تهیه شده از روغن زیتون، گوجه تازه و پوره شده، سیر و ریحان می‌آورند. به همین دلیل پیتزا ایتالیایی بیشتر طعم گیاهی و سبزیجات و روغن زیتون می‌دهد تا سس کچاپ و گوشت!

همچنین در پیتزاهای آمریکایی می‌توان ترکیبی از استیک، بیکن، سوسیس، ژامبون و مرغ را در یک پیتزا دید، اما همین موضوع فرق بین پیتزا ایتالیایی و آمریکایی را به خوبی نشان می‌دهد. پیتزای ایتالیایی بسیار ساده است و هر بار تنها از یک نوع گوشت آن هم به مقدار کم استفاده می‌شود. از نظر میزان پخت هم مدل ایتالیایی سریع‌تر و با دمای کم‌تری درست می‌شود که همین امر بر سالم بودنش صحه می‌گذارد.

در کل و با توجه به موارد بالا بایستی این مورد را بدانید که برخلاف باور عمومی که پیتزا یک غذای ناسالم محسوب می‌شود، مدل اصلی آن اتفاقا سالم بوده و این آمریکایی‌ها هستند که آن را تبدیل به یک ماده چاق کننده و مضر برای سلامتی کرده‌اند. اما چه کنیم که مزه بهتر آن سبب شده تا همه ما ترجیح دهیم به جای یک نمونه اصیل ایتالیایی، همان پیتزای آمریکایی پر کالری را استفاده کنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از دیدگاه شما متشکریم