عجیب‌ترین روزها در تقویم: روز جهانی توالت، گربه، مارمولک، رژ لب، خنده و رقصیدن مثل خروس

شاید تا کنون تصور کرده باشید نام‌گذاری روزها در تقویم جهانی براساس حساب و کتابی منطقی است.

مناسب‌های مذهبی و ملی، اعیاد، بزرگداشت دانشمندان، روزهایی که اتفاق‌های بزرگی در تاریخ و دنیا رخ داده است و خلاصه نام‌گذاری روزهای جهانی خیلی رسمی است.

اما این‌طور نیست و نگاهی به فهرست برخی روزها شاید شما را بخنداند و در نگاه اول بسیار عجیب به نظر بیاید. مثلا، روزهای جهانی زیر را ببینید:

روز جهانی «توالت»

فلسفه اصلی پشت این نام‌گذاری، بحران نداشتن توالت در کشورهایی مثل هند و کشورهای آفریقایی است که بهداشت فردی و عمومی افراد را به خطر می‌اندازد.

سالانه کودکان زیادی به علت نبود توالت، جان خود را به دلیل عدم وجود بهداشت کافی از دست می‌دهند. در همین راستا در سال ۲۰۱۳ سازمان ملل برای بالا بردن آگاهی جهانی برای مقابله با این بحران بهداشت، روز ۱۹ نوامبر را روز جهانی توالت نامیدند.

روز جهانی «حرف زدن مثل یک دزد دریایی»

شاید برایتان جالب باشد بدانید مارک سامرز و جان بااور، دو هنرپیشه، روزی که داشتند راکت بال (نوعی تنیس بدون تور) بازی می‌کردند، باعث به وجود آمدن این مناسبت شدند.

در طول بازی آن‌ها درست مانند دزدان دریایی حرف می‌زدند و به این نتیجه رسیدند که بهتر است این که بیشتر از این لحن لذت ببرند، یک روز را این نام ثبت کنند. البته در واقع این اتفاق روز ۶ ام ژوئن رخ داد اما برای این که سامرز راحت‌تر این مناسبت را به یاد داشته باشد، روز ۱۹ سپتامبر، تولد همسر سابقش را برای این مناسبت نام‌گذاری کردند.

روز جهانی «خواب»

فلسفه روز جهانی خواب به قرون وسطا برمی‌گردد؛ آدم‌های آن دوران عقیده داشتند هرکسی که در این روز دیرتر از همه بخوابد، تمام سال بی‌حال خواهد بود و کاری را به سرانجام نخواهد رساند. اما قضیه اینجا تمام نمی‌شود، چون خانواده هر کسی را که روز بعد دیرتر از بقیه بیدار می‌شد، در برکه یا دریا خیس می‌کردند.

خواستگاه روز خواب، فنلاند است که از سال‌ها پیش این سنت را در ۲۷ جولای انجام می‌دادند.

روز جهانی «نه به خودکشی»

چقدر به آمار خودکشی توجه می‌کنید؟ تا قبل از سال ۲۰۱۱ آمارها نشان دهنده آن بود که هر سال یک میلیون نفر دست به خودکشی می‌زنند. در همین راستا در سال ۲۰۱۱ در ۴۰ کشور دنیا مراسمی برای پیشگیری از مرگ خودخواسته برگزار شد و از آن روز۱۰ سپتامبر روز مبارزه با خودکشی نام گرفت.

روز ملی «رقصیدن مثل خروس»

مناسبتی از این خنده‌دارتر وجود دارد؟ کسی نمی‌داند دقیقا فلسفه پشت این روز چیست یا از کی روز ۱۴ مِی این نام را به خود گرفت؛ اما برخی شواهد نشان می‌دهد که از سال ۱۹۵۰ این نوع رقص توسط یک نوازنده محبوب آکاردئون سوییسی پایه گذاری شد.

روز جهانی «رژ لب»

رژ لب جز پرمصرف‌ترین لوازم آرایشی است و البته، موجب شده یکی از عجیب‌ترین نام‌گذاری‌های تاریخ رقم بخورد. روز ۲۹ جولای را به نام روز جهانی رژ لب نام‌گذاری کرده‌اند اما هنوز معلوم نیست که علت این نام‌گذاری چه بوده است.

روز جهانی «خوردن کراکر روی صفحه کلید»

شما خودتان را جز افراد مرتب و تمیز می‌دانید یا آدم بیخیال و شلخته‌ای هستید؟ اگر گزینه دوم برایتان صدق می‌کند، ۲۸ آگست روز شماست.

روز جهانی «زبان مادری»

سال ۱۹۵۲ در پایتخت بنگلادش، داکا، تظاهراتی مسالمت‌آمیز توسط دانشجویان برگزار شد که از دولت وقت آن زمان یعنی پاکستان شرقی، تقاضای به رسمیت شناختن زبان بنگالی، در کنار زبان اردو، را داشتند.

اما پاسخشان تیراندازی پلیس و کشته شدن تعدادی از دانشجویان بود. سال‌ها بعد از استقلال بنگلادش، این کشور با درخواست از جامعه جهانی توانست روز ۲۱ فوریه را به عنوان روز جهانی زبان مادری ثبت کند.

روز جهانی «هر چه دوست داری بخور»

۱۱ ماه مِی به نام روز «هر چه دوست داری بخور» ثبت شده است تا کسانی که با رژیم‌های سخت دست و پنجه نرم می‌کنند حداقل یک روز از سال را به رژیم‌شان خیانت کنند و هرچه دوست دارند بخورند

روز جهانی «خنده»

ثبت‌کنندگان این روز جهانی عجیب، هندی‌ها بودند که در سال ۱۹۹۸، جشنی برای خنده در بمبئی برگزار کردند و در کنار آن نیز مادان کاتاریا که بنیان‌گذار حرکت یوگای خنده است، در مقالات زیادی راجع به اثرات خنده درمانی و مسری بودن آن نوشت. پس از آن روز ۱۱ ژانویه را به نام روز «خنده» ثبت کردند.

روز جهانی «گربه»

فلسفه پشت نام‌گذاری این روز آگاه ساختن مردم از تعداد گربه‌های بی‌خانمانی است که در هر نقطه از کره زمین زندگی می‌کنند. برای این منظور در اکثر کشورهای اروپایی روز ۱۷ فوریه و در روسیه اول ماه مارس را به نام روز گربه نام‌گذاری کرده اند.

روز جهانی «مارمولک»

روز ۱۴ آگوست روز جهانی مارمولک است. اگر شما هم جز آن دسته افرادی هستید که می‌خواهید سر به تن این خزندگان نباشد، جالب است بدانید که مارمولک برای چرخه محیط زیستی اهمیت بسیار زیادی دارد و گونه سمندرها با کمترین آلودگی در محیط زیست از بین می‌رود و بسیار حساس است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از دیدگاه شما متشکریم