با دومین ماده مخدر پرمصرف ایران پس از تریاک بیشتر آشنا شوید

آمارهای تکان‌دهنده‌ای از مصرف و اعتیاد به ماده مخدر گل یا همان ماری جوانا منتشر می‌شود

اعتیاد به ماده مخدور گل در ایران ۶ برابر حشیش است. این ماده در میان نوجوانان و دانش‌آموزان و دانش‌جویان بیشتر رواج دارد. ۳۳ درصد دانش‌آموزان تصور می‌کنند این ماده مخدر بی‌خطر است و به سوی او گرایش پیدا می‌کنند.

ماری جوانا به خاطر خاصیت شادی‌آور و سرخوشی آن پرمصرف‌ترین ماده مخدر در جهان است و در ایران پس از تریاک، پرمصرف‌ترین ماده مخدر محسوب می‌شود.

ماده مخدر گل یک توهم‌زای طبیعی است. پس از مصرف، زمان برای مصرف‌کننده کند می‌گذرد و تاثیر عمیقی روی سیستم عصبی و قوی کردن حواس و تمرکز فرد در اوایل مصرف می‌گذارد.

مدت زمان تاثیر ماری جوانا نیز منحصربه‌فرد است و بین ۴ الی ۱۰ ساعت اثرش در فرد باقی می‌ماند. همه این ویژگی‌ها باعث شده به راحتی در ایران و کشورهای دیگر خرید و فروش شود و جوانان به آن تمایل داشته باشند.

برخلاف تصور عموم؛ ماده گل اعتیادآور است

یک ماده مخدور یک بار مصرف است؛ به این معنی که با اولین بار مصرف، اعتیادآور می‌شود و با مصرف نکردن آن فرد دچار اضطراب شدید، بی‌قراری، وحشت‌زدگی، تپش قلب و …می‌شود.

در اصل مصرف آن به صورت تدخینی است ولی اخیرا به صورت قرص و خوراکی هم به فروش می‌رسد. برخی ماده گل را در کیک و شیرینی قرار می‌دهند که در این صورت عوارض بیشتری برجا می‌گذارد.

افزایش ضربان قلب، خشک شدن دهان و گلو، گیجی و عدم تمرکز، تکلم آهسته، پرخاشگری و خشم، افسردگی و انزوا از جمله عوارض شایع مصرف ماری جوآنا و مشتقات آن مانند گل است.

افرادی که ماری جوانا یا ماده گل را مصرف کرده باشند؛ خنده‌های بی‌مورد و با صدای بلند دارند؛ چشمانشان قرمز می‌شود و شروع به هذیان‌گویی و رویابافی می‌کنند.

پرخاشگری و عصبی شدن از دیگر نشانه‌های مصرف گل است. پایین آمدن اشتها و کاهش فعالیت حافظه را هم باید به آثار مصرف ماده گل اضافه کنید.

با آزاد شدن کشت، خرید و فروش ماری جوانا در سال ۲۰۱۳ توسط برخی ایالات امریکا، مصرف ماده گل بیشتر شده و براساس گزارش‌های دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران، متاسفانه در کشور ما هم مصرف زیادی دارد و پس از تریاک قرار می‌گیرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از دیدگاه شما متشکریم