۱۲ ترفند آماده‌سازی کودکان برای رفتن به مدرسه

بزرگ‌ترین دغدغه این روزهای والدین، فرستادن کودک‌شان به مهدکوک یا مدرسه و همین‌طور آماده‌سازی دانش‌آموزشان برای بازگشت به مدرسه است.

تعطیلات تابستانی طولانی، یک وقفه بزرگ میان درس و مدرسه با بچه‌های می‌اندازد و آن‌ها به طور کامل حال و هوای مدرسه، دوستان و معلم، درس خواندن و سحرخیزی برای رفتن به مدرسه را فراموش می‌کنند.

پدران و مادران باید از چند روز مانده به اول مهر، مجموعه‌ای از اقدامات و مقدمات را آغاز کنند تا برخی عادت‌ها فراموش شوند و فرزندان‌شان برای رفتن به مدرسه از نظر جسمی و روجی آماده شده و دوباره شوق و انگیزه لازم را به دست بیاورند.

در این مقاله نمی‌خواهیم توصیه علمی و روان‌شناسانه برای آماده‌سازی فرزندان داشته باشیم؛ بلکه ترفندهای جالب، ساده و سرگرم‌کننده کوتاهی ارائه می‌دهیم تا کمکی به والدین برای عبور از این چند روز مهم و بحران‌زا باشند:

۱۲ ترفند جالب آماده‌سازی کودکان برای مدرسه

۱- از خاطرات خوش و خنده‌دار خود از روز اول مهر و مدرسه رفتن برای بچه‌ها تعریف کنید.

۲- هنگام خرید لوازم التحریر و وسایل مدرسه‌شان، آن‌ها را با خود ببرید و ترغیب‌شان کنید لوازمی که دوست دارند را بخرند تا در مدرسه استفاده کنند.

۳- یک شمارش معکوس سرگرم‌کننده در خانه نصب کنید تا بچه‌ها از نظر روحی و ذهنی برای رفتن به مدرسه آماده شوند.

۴- در ایام نزدیک به بازگشایی مهدکودک یا مدرسه، با فرزندتان سری به آن‌جا زده و از بخش‌های مختلف بازدید کنید تا برخی خاطرات خوب در ذهن کودک زنده شود.

۵- از کودک‌تان بخواهید لباس‌های مدرسه را بپوشد تا مثلا اگر مشکلی دارند؛ برطرف شوند. ازش بخواهید کیف و کوله مدرسه‌اش را آماده کند و به او پیشنهاد بدهید چگونه بهتر لباس بپوشد یا چه چیزهایی در کیف بگذارد.

۶- هر شب، ساعت خواب خوانه را زودتر بزنید تا کم‌کم بچه‌ها به خوابیدن سرشب و بیدار شدن در صبح عادت کنند.

۷- از برنامه‌های مدرسه، غذاهایی که باید با خود ببرد، برنامه‌های پس از مدرسه و جذابیت‌های رفتن به مدرسه با کودک صحبت کنید.

۸- اتاق کودک را برای رفتن به مدرسه آماده کنید. مثلا، لباس‌های مدرسه‌اش را اتو کرده و به رخت‌آویز آویزان کنید. میز و صندلی درس خواندن او را مرتب و تمیز کنید. وسایل مورد نیاز مدرسه‌اش را مرتب و آماده کنید.

۹- حتما صبح روزی که باید به مدرسه برود؛ زودتر از خواب بیدار شده و همراه او به مدرسه بروید. زودتر بروید که زودتر برسید و هیچ‌گونه استرسی نه شما و نه فرزندتان تحمل نکند.

۱۰- سعی کنید خودتان هم در این روزها شاد و سرحال باشید انگار روز اول مدرسه رفتن خودتان است. این شوق و اشتیاق و عدم استرس به کودک هم منتقل می‌شود.

۱۱- امتیازها و هدایایی برای رفتن به مدرسه کودک آماده کنید. غذایی که دوست دارد؛ برنامه تفریحی که علاقه‌مند است؛ خانه دوست و فامیلی که شادش می‌کند. به او وعده دهید پس از مدرسه این غذا را برایش آماده می‌کنید یا فلان‌جا می‌روید.

۱۲- اجازه دهید روزهای آخر تابستان کمی آزادتر باشد و مثلا بیشتر بازی کند یا پای تلویزیون بنشیند تا احساس نکند مدرسه و اول مهر برایش محدودیت می‌آورد!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از دیدگاه شما متشکریم