آزمایشی ساده برای اینکه متوجه شوید به «کوری انحنا» مبتلا هستید

به احتمال زیاد شما به خطای دید «کوری انحنا» یا curvature blindness illusion مبتلا هستید ولی خودتان خبر ندارید و البته چندان مهم نیست که اطلاع داشته باشید!

به طور کلی، دانشمندان تا کنون انواع مختلفی از خطاهای دید توسط چشمان را کشف و گزارش کردند ولی «کوری انحنا» نوع جدیدی از خطای دید است که نشان می‌دهد مردم بیشتر دوست دارند اجسام و محیط اطراف خود را گوشه‌دار ببینند و کمتر انحنا مشاهده می‌کنند.

حتی اگر یک چسم منحنی باشد؛ باز هم چشمی که خطای «کوری انحنا» دارد؛ آن را گوشه‌دار خواهد دید.

در تصویر زیر چه چیزهایی مشاهده می‌کنید؟ خط‌های لبه‌دار یا مستقیم؟ خطوط زیگزاگ یا منحنی؟ به طور کلی یک نوع خطوط را می‌بینید یا اینکه دو نوع خطوط در تصویر هست؟

غالب مردم تصویر بالا را این‌طور می‌بینند: در پس‌زمینه سفید و سیاه فقط خطوط منحنی ترسیم شده ولی در پس‌زمینه خاکستری مجموعه‌ای از خطوط منحنی و گوشه‌دار (زیگزاگ) یکی در میان قرار گرفتند.

اگر شما هم تصویر بالا را این‌طور می‌بینید؛ به خطای دید «کوری انحنا» مبتلا هستید.

در حقیقت، این تصویر هیچ‌گونه خطوط گوشه‌دار یا زیگزاگی ندارد و سراسر خطوط منحنی‌دار است اما به علت خطای دید، غالب مردم در پس‌زمینه خاکستری خطوطی گوشه‌دار و زیگزاگی مشاهده می‌کنند.

نباید نگران خطای دید «کوری انحنا» باشیم. بسیاری از مردم به این خطای دید مبتلا هستند و البته هیچ‌گونه تاثیری در زندگی ما ندارد که اگر داشت؛ باید قرن‌ها پیش کشف و راه چاره‌ای برایش پیدا می‌شد.

چشم ما گوشه‌ها را بیشتر دوست دارد

یک روان‌شناس ژاپنی می‌گوید چشمان انسان تمایل دارد اجسام را گوشه‌دار و زاویه‌دار ببیند و در دنیای واقعی عادت کرده است همه‌چیز را انحنادار مشاهده کند.

همیشه یک کشمکش و تقابل دایمی در ذهن انسان سر گوشه و محنی وجود دارد و غالب اوقات گوشه‌ها در سیستم بینایی غالب می‌شوند.

چشم‌ها از روز نخست عادت ندارند که اجسام را گوشه‌دار مشاهده کنند ولی به مرور زمان و در طول سالیان درازی که تکامل پیدا می‌کنند؛ گوشه‌ها را بهتر از انحناها تشخیص می‌دهند.

البته، ابعاد گوشه‌ها و انحناها مهم است. همین شکل بالا اگر در ابعاد بزرگ‌تری کشیده شود؛ گوشه‌های کمتری مشاهده خواهید کرد یا اگر رنگ زمینه خاکستری عوض شود؛ به یک‌باره می‌بینید که تماما خطوط منحنی‌دار است.

چشم انسان عادت کرده در هر شکل سریعا دنبال قله و دره باشد در صورتی که منحنی‌های یکسان هستند.

این آزمایش نشان می‌دهد باید در منحنی یا گوشه‌دار بودن برخی اجسام شک کنیم و بیشتر مراقب محیط اطراف‌مان باشیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از دیدگاه شما متشکریم