ازدواج سفید چیست و مهم‌ترین مشکلات و معایب آن چه هستند؟

این روزها عبارت «ازدواج سفید» یا همباشی زیاد تکرار شده و از زبان دوست و آشنا شنیده می‌شود. یک کلید واژه داغ و مهم در فرهنگ اجتماعی به‌ویژه جوانان شده و بسیاری از خانواده‌ها با آن روبرو یا درگیر هستند.

حواشی پیرامون این موضوع در جامعه بسیار زیاد شده و همه درباره‌اش اظهارنظر می‌کنند. برخی مزایایش را بیشتر برشمره و واکنشی درست به مشکلات اقتصادی و ساختاری در فرهنگ و اوضاع کنونی ایران می‌دانند و برخی دیگر عیب‌ها و عواقبش را می‌بینند و درباره‌شان سخن می‌گویند.

ازدواج سفید چیست؟

تعریف‌های زیادی از ازدواج سفید وجود دارد. حتی در فرهنگ‌ها و کشورهای مختلف می‌توان تعریف‌ها و مختصات مختلفی برایش ارائه داد. قطعا مفهوم ازدواج سفید در امریکا و اروپا با شرق و آسیا متفاوت است و البته ازدواج سفید در فرهنگ ایرانی‌ها با سراسر جهان تفاوت دارد.

گروهی از وکلا می‌گویند: «اگر بخواهیم ازدواج سفید را به صورت ساده تعریف نماییم می‌توانیم بگوییم که ازدواج سفید، شروع و تشکیل پیوند زناشویی بین یک زن و مرد بدون لحاظ چارچوب قانونی، حقوقی، شرعی و عرفی است.»

در واقع در ازدواج سفید زن و مرد بدون ثبت رسمی و قانونی مسئله ازدواج و بدون گذراندن آداب و رسوم مرسوم در رابطه با ازدواج رسمی، شروع زندگی‌شان را زیر یک سقف پایه‌ریزی می‌کنند.

برخی از جوانان و به‌ویژه آن‌هایی که ازدواج سفید داشتند؛ تعریف بالا را نپذیرفته و می‌گویند ما اصلا ازدواج نکردیم و فقط به جای دوست هم‌نوع، پذیرفتیم با دوست غیر هم نوع خود در یک خانه و آپارتمان زندگی کنیم. در واقع هم‌خانه شده‌ایم و نباید زن و شوهر تلقی شویم؛ اگرچه هر گونه ارتباط عاطفی و جنسی میان ما برقرار باشد یا نباشد.

به هر حال، یک زندگی مشترک از سوی مرد و زنی که هیچ‌گونه مراحل عرفی، قانونی و شرعی را طی نکرده باشید؛ ازدواج سفید یا همباشی تلقی می‌شود.

ازدواج سفید در غرب یک پدیده نوظهور و غیرعرفی نیست. در سال ۱۹۹۴، حدود ۳/۷ میلیون زوج آمریکایی بدون ازدواج رسمی در کنار یکدیگر و زیر یک سقف زندگی می‌کردند و نزدیک به اواخر دهه ۱۹۹۰، حداقل ۵۰ تا ۶۰ درصد زوج‌‌ها، قبل از ازدواج رسمی، با هم زندگی می‌کردند.

اما در فرهنگ ایران قطعا یک پدیده جدید و تازه متولد شده است. در تاریخ ایران با آن بافت‌های فرهنگی و اعتقادی سنتی، هیچ‌گاه زندگی و ارتباط میان دختر و پسر بدون هیچ قاعده و قانونی پذیرفته نشده و جایگاهی نداشته است.

مهم‌ترین مشکل ازدواج سفید

بزرگ‌ترین مشکل ازدواج سفید در ایران، تضاد با ریشه‌های فرهنگی و چارچوب‌های قانونی این کشور است. دین اسلام و مذهب شیعه و فرهنگ ایرانی به هیچ وجه نمی‌تواند مسئله ازدواج سفید را در بین زنان و مردان پذیرا باشد.

از سوی دیگر، قانون‌گذار ازدواج را فقط و فقط در چارچوب قانونی و رسمی پذیرا است و شروع و برقراری رابطه زناشویی در بستری به نام ازدواج سفید را امری غیر اخلاقی و نامطمئن تلقی می‌کند.

بنابراین، در همان ابتدای امر، هر گرایش دینی و سیاسی و اجتماعی داشته باشید؛ در ازدواج سفید مرتکب یک رفتار غیرعرفی، غیرقانونی و غیرشرعی شده‌اید و هیچ کس و منبعی پشت شما نیست.

حتی اگر خانواده و دوستان شما چنین تلقی نداشته باشد؛ در فرهنگ عموم جامعه یک ناهنجاری است و در محل کار، محله و هر جای دیگر با مشکلاتی روبرو خواهید شد.

معایب دیگر ازدواج سفید

هیچ‌گونه تعادلی میان مزایا و معایب ازدواج سفید در ایران نیست. در کشورهای اروپایی و امریکایی، دختر و پسر یک یا دو سالی با هم ازدواج سفید دارند که در نهایت به ازدواج رسمی یا جدایی ختم می‌شود و معایب بسیار کمتری برای طرفین دارد ولی در جامعه ایران مشکلات بسیار زیادی منتظر طرفین است:

۱- هیچ‌گونه تعهد و وفاداری نسبت به هم ندارند و خیلی سریع و راحت از هم جدا می‌شوند.

۲- خیانت‌های جنسی و عاطفی به طرف مقابل بسیار بالا است. اصولا یکی از دلایل پذیریش ازدواج سفید همین موضوع آزادی در انتخاب و تصمیم‌گیری‌ها است.

۳- بسیاری از دختران و پسران، ازدواج سفید را شهوت‌رانی، خوش‌گذرانی، لذت و تفریح تعریف می‌کنند.

۴- مشکلات و اشکالات زیادی سراغ طرفین و به‌ویژه دختر در خانواده می‌آید.

۵- عمدتا خانواده‌ها از ازدواج سفید حمایت مالی نمی‌کنند.

۶- یک خانواده سالم شکل نمی‌گیرد و در نتیجه شاهد ترویج فساد، متزلزل شدن پایه‌های خانوادگی و گسست‌های بزرگ در جامعه هستیم.

۷- هیچ نهاد قانونی و شرعی مدافع و پشتیبان ازدواج سفید نیست و در صورت بروز مشکلی، هیچ بندی از قانون و قانون‌گذار نمی‌تواند به طرفین کمکی بکند.

۸- آسیب‌های روحی، جسمی، جنسی و عاطفی برای دختران بسیار بیشتر از پسران است.

ازدواج رسمی سلامت بالاتری دارد

هر طور بخواهید به ازدواج رسمی و سفید نگاه کنید؛ ازدواج رسمی برای جوانان بهتر و دارای فواید و مزایای بیشتری است.

غالب افرادی که به سوی ازدواج سفید کشیده شدند؛ در ابتدا فریب مزایای سوداگونه آن را خورده ولی در نهایت با زخم‌های روحی و جسمی و جنسی رها شده و حتی ممکن است به بیماری‌های مقاربتی دچار شده باشند یا اینکه مشکلات حقوقی و قانونی منتظرشان باشد.

در ازدواج سفید، هیچ‌گونه زمینه‌ای برای رشد مالی، سرمایه‌گذاری اقتصادی و چشم‌اندازهای رفاهی نیست و از سوی دیگر کاملا مشخص نیست تکالیف، مسئولیت‌ها، وظایف و حقوق طرفین چگونه است.

جمع کثیری از روانشناسان بر این باورند که عدم قطعیت درم ورد ثبات و طول عمر روابط مربوط به ازدواج سفید، سرمایه‌گذاری در آن را برای هر دو طرف خطرساز می‌کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از دیدگاه شما متشکریم