۵ درمان خانگی واقعا موثر برای سرماخوردگی

به گفته محققان، هر بزرگسالی در طول سال ۲ تا ۴ بار و هر خردسالی ۴ الی ۶ بار به بیماری سرماخوردگی و آنفلوآنزا مبتلا می‌شود. سرماخوردگی در ماه‌های ابتدایی پاییز و شروع سرما و تغییرات آب‌وهوایی بیشتر است.

در کنار مراجعه به پزشک، درمان‌های طبی مانند خوردن قرص سرماخوردگی، آنتی‌بیوتیک‌ها، شربت‌ها و دیگر نسخه‌هایی که پزشکان تجویز می‌کنند؛ درمان‌های خانگی و طب سنتی هم یک روش مفید برای بهبود سریع‌تر بیماران هستند.

در این مقاله می‌خواهیم ۵ درمان خانگی را نام ببریم که معجزه می‌کنند و شاید بهتر از هر آمپول و آنتی‌بیوتیکی برای بهبود سرماخوردگی هستند. این درمان‌های خانگی هم کم هزینه بوده و هم به راحتی قابل انجام شدن هستند:

۱- چهار تخمه

داروی چهار تخمه به حدی مفید و موثر است که پزشکان هم آن را در نسخه‌های خود برای سرماخوردگی می‌آورند و به صورت بسته‌های کوچک در داروخانه‌ها عرضه می‌شود. البته، بسته‌های دارویی چهار تخمه شامل آویشن و چند ماده مغذی دیگر هم هست.

به طور کلی، چهار تخمه به خاطر لعاب فراوانی که دارد برای نرم کردن سینه، رفع گلودرد و صاف کردن صدا مفید است. دم کرده این گیاه برای سرماخوردگی و رفع خشونت حلق و حنجره و گرفتگی صدا سودمند است. ضمن آنکه صدا را صاف می‌کند و سرفه‌های خونی و خشک را تسکین می‌دهد.

کافی است چهار تخمه را از داروخانه‌ها یا عطاری‌ها تهیه کرده و در لیوان آب گرم ریخته و چند دقیقه اجازه دهید دم بکشد تا مواد آن به طور کامل وارد آب گرم شود. بعد لیوان آب گرم را میل کنید.

۲- عسل و آبلیمو

یکی از بهترین درمان‌های خانگی برای سرماخوردگی، معجون‌های عسل است. در این مقاله، به طور کامل درباره درمان سرماخوردگی با عسل صحبت کردیم و خواص دارویی آن را برشمردیم.

به طور ساده، ۱ قاشق چای خوری آب لیمو و ۲ قاشق عسل را مخلوط و مصرف کنید. هر دوساعت یک بار، این محلول را مصرف کنید تا گلو درد ناشی از سرماخوردگی را تسکین دهید. ترکیب زنجبیل و عسل هم برای سرماخوردگی مناسب است.

۳- دمنوش سرماخوردگی

به عطاری مراجعه کنید و از آن‌ها داروی سرماخوردگی یا دمنوش سرماخوردگی طلب کنید. عطاری‌ها چندین گیاه مانند آویشن، نعناع، پونه، اسطوخودوس و غیره را با هم مخلوط کرده و در بسته‌بندی‌هایی کوچک می‌فروشند.

دمنوش این گیاهان بهترین درمان سرماخوردگی، التهاب سنیه و گلو، سرفه و بیرون‌ریزی خلط‌ها است. مقداری از این دارو را درون قوری ریخته و اجازه دهید ده دقیقه‌ای دم بکشد. بعد گرم میل کنید تا اثر معجزه‌آسای آن را ببینید.

۴- ویتامین ث

هنگامی که در معرض سرماخوردگی قرار دارید یا برخی علایم و نشانه‌های آن را حس می‌کنید؛ همه جانبه به میوه‌های دارای ویتامین ث حمله‌ور شوید.

ویتامین C نقش مهمی در حفظ سلامتی بدن دارد و مانند یک آنتی‌اکسیدان عمل می‌کند. ویتامین C را پزشکان به صورت قرص‌های جوشان می‌دهند ولی شما سراغ میوه‌ها و سبزیجاتی بروید که به طور طبیعی دارای این ویتامین مهم هستند.

لیمو شیرین، پرتغال، کیوی، فلفل دلمه‌ای، سیب زمینی، آناناس، کدو حلوایی، شلغم و سبزیجات حاوی ویتامین ث هستند.

۵- بخور اکالیپتوس

برای درمان سرماخوردگی باید محیط خانه را هم ضد عفونی کنید تا هم خودتان زودتر خوب شوید و هم سایر اعضای خانواده به ویروس سرماخوردگی شما دچار نشوند.

یکی از بهترین راه‌حل‌ها برای ضدعفونی کردن محیط و همین‌طور مجرای تنفسی، بخور اکالیپتوس است.  اسانس اکالیپتوس دارای خاصیت ضد میکروبی مناسبی در مقابل برخی از باکتری‌ها است و در حالت کلی اثرات ضد میکروبی این گیاه بیشتر روی باکتری‌‌های گرم مثبت است.

از خواص بخور اکالیپتوس، ضد عفونی کردن مجاری تنفسی است و از بخور برگ‌های اکالیپتوس می‌توان برای درمان التهاب غشاء مخاطی استفاده کرد.

مقداری برگ اکالیپتوس را در ظرفی قرار داده و بجوشانید. اسانس اکالیپتوس را هم در محیط خانه رها کرده و هم خودتان بخور کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از دیدگاه شما متشکریم