واسکازین و روغن گیربکس و تاثیر آن بر عمر خودرو

افزایش عمر خودرو یکی از خواسته‌های اصلی افراد است تا بتوانند از مال خود بیشتر استفاده کرده و بهره‌مندی افزون‌تری داشته باشند. یکی از مسائلی که در افزایش عمر خودرو تاثیر بسزایی دارد، روغن گیربکس و واسکازین است که معمولا توجه زیادی به آن‌ها نمی‌شود.

یکی از مواردی که برای رانندگان از اهمیت پایین‌تری نسبت به روغن موتور برخوردار است روغن گیربکس و واسکازین هست که بر خلاف تصور رانندگان از اهمیت فوق‌العاده بالایی برای خودرو برخوردار است. گیربکس را می‌توان به جرات یکی از حیاتی‌ترین بخش‌های خودرو نامید که سرعت و قدرت خودرو را کنترل کرده و فعالیت اصلی خودرو را مدیریت می‌کند. بسیاری از خودروهای زیر ۵۰ میلیون تومان دارای گیربکس دستی هستند که اهمیت روغن برای آنها بیش از دیگر خودروها است چرا که کیفیت ساخت این خودروها به خوبی خودروهای لوکس و گران‌تر نبوده و در صورت عدم استفاده از روغن گیربکس خوب و به موقع، قطعا خودرو دچار مشکلات فراوانی خواهد شد.

خرید خودرو از ایران‌خودرو و سایپا

البته بعضی از تعمیرکارها می‌گویند که نیازی به تعویض واسکازین نیست و صرفا باید به صورت دوره‌ای سطح روغن گیربکس چک شود تا در صورت نیاز مقدار آن تکمیل شود. اما بسیاری از کارشناسان فنی و علمی خودرو می‌گویند که باید هر ۴۰ هزار کیلومتر و یا دو سال استفاده از خودرو، می‌بایست واسکازین به طور کامل تعویض شده تا گیربکس عملکرد خوبی داشته باشد.

همچنین در مورد خودروهای لوکس نیز که روغن گیربکس و روغن هیدرولیک اغلب یکسان است نیز توصیه می‌شود که به صورت دوره‌ای هر ۲۰ هزارکیلومتر نسبت به تعویض آن اقدام شود تا سر و صداهای اضافی در گیربکس ایجاد نشود. البته در مورد خودروهای صفر این عدد می‌تواند تا ۴۰ هزار کیلومتر در نظر گرفته شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از دیدگاه شما متشکریم