آیا عادت رانندگی با طول عمر خودرو ارتباط دارد؟

عمر خودرو به موارد بسیار زیادی بستگی دارد که از جمله این موارد، عادت رانندگی افراد است که در صورت عدم اصلاح حتی به طول عمر عادی خودروها نیز ضربه خواهد زد. طول عمر خودرو و عادت رانندگی همانند علت و معلولی هستند که قطعا عدم توجه به آن، زیان سنگینی را به صاحب خودرو وارد خواهد کرد.

یکی از اشکالات و عادات بزرگی که ما ایرانی‌ها داریم این است که بعضی از رفتارهای رانندگی‌مان بر اساس اصول علمی و فنی نبوده و صرفا بر اساس شنیده‌هایی است که هیچ مبنایی ندارند. معمولا ما ایرانی‌ها هنگام صبح برای اینکه خودرو را گرم کنیم ۵ دقیقه خودرو را به صورت درجا روشن نگه می‌داریم و در مقابل بعضی دیگر به این موضوع اعتقاد ندارند و بلافاصله پس از روشن کردن خودرو با قدرت تمام بر روی پدال گاز فشار می‌دهند و رانندگی می‌کنند اما چیزی که کارشناسان خودرو می‌گویند این است که می‌بایست تنها پس از یک دقیقه از روشن شدن خودرو باید با دور موتور ۱۵۰۰ (که همان دنده مرده معروف است) حرکت کرده و پس از ۳-۴ دقیقه رانندگی به حالت عادی ادامه دهید و دور موتور را بالا ببرید.

یکی دیگر از اشکالات رانندگی ما ایرانی‌ها این است که به صورت یکنواخت رانندگی نمی‌کنیم و نوسانات زیادی در رانندگی داریم. اگر می‌خواهید عمر خودرو را افزایش دهید باید هر مسیری حتی کوتاه را به صورت یکنواخت رانندگی کرده و از نوسانات و گازهای زیاد و یا ترمزهای لحظه و شدید پرهیز کنیم. این اتفاقات به کاهش عمر خودرو منجر شده و باعث استهلاک خودرو می‌شود.

یکی دیگر از اشکالات رانندگی ما ایرانی‌ها در شیب‌های کم جاده‌ها است که با دنده معکوس، قدرت ماشین و دور موتور را بالا نگه داشته و با سرعت بالا حرکت می‌کنیم. این اتفاق باعث می‌شود در بلند مدت استهلاک خودرو افزایش یافته و عمر خودرو کاهش پیدا کند.

همچنین پس از یک رانندگی طولانی می‌بایست قبل از بستن کامل سوئیچ، منتظر باشید تا یکبار فن خودرو به صورت کامل کار کرده و موتور را متعادل کند. این موارد و دیگر موارد در زمینه عادات رانندگی، مواردی هستند که باید رعایت شوند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از دیدگاه شما متشکریم