۷ نوع لباس و پوشیدنی که به بدن آسیب می‌زنند و نباید بپوشید

شاید تا کنون تصور کرده باشید یک لباس بد و نامناسب به لباسی گفته می‌شود که اندازه بدن و هیکل شما نباشد؛ جنس نامرغوبی داشته باشد یا طراحی درستی نداشته و به فیزیک بدن آسیب وارد می‌کند.

امروز و در این مطلب می‌خواهیم به شما بگوییم برخی از لباس‌ها و پوشیدنی‌ها می‌توانند باعث آب مروارید چشم شوند؛ سرطان‌زا باشند و منشا بیماری‌های بزرگی در بدن شما شوند. پس، این‌طور نیست که لباس‌ها فقط برای شما تنک باشند یا به استایل شما نخورند و باید در انتخاب و پوشیدن لباس بیشتر دقت کنید.

حداقل ما ۷ نوع لباس و پوشیدنی سراغ داریم که حسابی برای بدن خطرناک و مضر هستند و متاسفانه در جامعه هم به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرند:

کراوات

محققان ثابت کرده‌اند استفاده از کراوات می‌تواند روی حاد شدن گلوکوم تاثیر داشته باشد. گلوکوم یا آب سیاه یک بیماری و مشکل چشمی است که اگر به موقع درمان نشود؛ ممکن است منجر به آسیب‌های غیر قابل جبران برای چشم و خدای نکرده کوری شود.

یک نشریه انگلیسی چشم‌پزشکی در سال ۲۰۱۳ نتایج تحقیقی را منتشر کرد که نشان می‌داد در ۴۰ مردی که دارای آب سیاه هستند؛ بیش از ۷۰ درصد آن‌ها با بستن کروات نسبتا تنگ احساس فشار بیشتری روی چشمان خود می‌کنند. کراوات روی گلو فشار وارد می‌کند و منجر به تشدید گلوکوم و فشار بیشتر روی چشم می‌شود.

اگر می‌خواهید کروات ببندید؛ بهتر است شل بسته یا از مدل‌هایی استفاده کنید که فشار کمتری روی گلو وارد می‌کنند.

شلوار جین جذبی

کسی منکر زیبایی و مد شلوار جین نیست ولی تحقیقات علمی نشان داده‌اند پوشیدن شلوار جین اسکینی Skinny Jeans چه برای خانم‌ها و چه برای آقایان خطرناک است. این شلوارها سه ایراد بزرگ دارند:

پارچه شلوار جین جذبی مستقیما به پوست بدن می‌چسبد و مانع از نفس کشیدن آن می‌شود. حالا اگر این شلوار جین از جنس نامرغوبی هم باشد و از الیاف طبیعی نباشد که دیگر بدتر است.

تنگی شلوار جین جذبی باعث فشار آمدن به بدن می‌شود که می‌تواند آسیب‌های جدی به اعصاب پا وارد کند. مشکل سوم برگشتن مو در پوست است که حاصل فشار مداومی است که شلوار بر سطح پوست می‌آورد.

کفش‌های نوک تیز

کفش نوک تیز هم برای خانم‌ها و هم برای آقایان زیبا و جذاب است. یک جورهایی مد و ترند لباس در دنیا است و نمی‌شود بی‌خیال‌اش شد ولی بهتر است بدانید محققان می‌گویند کفش‌هایی که نوک پا را تحت فشار قرار می‌دهند، بلایی مشابه آنچه شلوار جین تنگ بر سر اعصاب می‌آورد، به دنبال دارند.

اگر شلوار جین فقط اعصاب را تحت تاثیر قرار می‌دهد؛ کفش نوک تیز به مرور منجر به دفرمه شدن یا تغییر شکل انگشتان پا خواهند شد. کمردرد و پا درد از نتایج زیاد کفش تنگ و نوک تیز پوشیدن است.

لباس زیر جذبی

لباس زیری که از الیاف مصنوعی باشد یا بیش از حد چسبان و جذبی باشد؛ مشکلات جدی برای مردان درست خواهد کرد. لباس زیر نامناسب به راحتی می‌تواند انواع بیماری‌ها مانند قارچ‌ها، آسیب‌های دستگاه تناسلی و عدم کارکرد درست رگ‌های خونی شود.

لباس‌های زیر چه در مردان و چه در زنان باید کمی گشاد، آزاد، از جنس الیاف طبیعی، عدم حساسیت‌زا، نخی و با رنگ‌های روشن باشد. هر ۴ الی ۶ ماه هم باید لباس زیر خود را دور انداخته و لباسی جدید خریداری کنید.

لباس ورزشی جذبی

مردان هر چقدر که دوست دارند لباس‌های ورزشی جذبی مانند تی‌شرت و شلوارک چسبان بپوشند؛ بهتر است بدانند از تاثیرات منفی این لباس‌ها بی‌خبر هستند.

عرق سوز شدن، عدم تنفس درست پوست و بدن، ورود مواد سمی به بدن به دلیل عدم تعریق درست بدن و آسیب دیدن پوست تنها بخشی از مشکلات لباس‌های ورزشی جذبی است. بهتر است لباس‌های ورزشی گشادتر، آزاد و راحت‌تر انتخاب کنید یا سراغ لباس ورزشی جذبی بروید که قابلیت تعریق و تنفس دارد.

جوراب تنگ

اگر پس از درآوردن جوراب از پا متوجه می‌شوید که روی پوست پای شما خط انداخته یا سرخ شده؛ بهتر است این جوراب را دور بیندازید. جوراب‌های تنگ، چه در قسمت پنجه و چه در قسمت ساق پا مشکلاتی مانند فشار به اعصاب پا، فشار به سلول‌های پوست، عدم تنفس درست پوست، فشار به فولیکول موها و غیره به وجود می‌آورند.

بهتر است جوراب‌هایی تهیه کنید که از الیاف طبیعی باشد؛ در قسمت‌های پاشنه و ساق پا جذبی نباشد و به پاها فشار نیاورد.

زیورآلات کشنده

وقتی دستبندهای رنگارنگ، انگشترهای ارزان قشنگ و گردنبندهای زیبا می‌خرید و استفاده می‌کنید؛ شاید ذره‌ای به فکرتان نرسد به دلیل سرب و کادمیوم به کار رفته در آن‌ها کشنده باشند.

استفاده از سرب و کادمیوم هزینه این زیورآلات را پایین می‌آورد؛ اما ریسک ابتلا به مشکلات کبد، استخوان و کلیه را بالا می‌برد. ضمن اینکه احتمال ابتلا به سرطان را نیز افزایش خواهد داد.

بهتر است همیشه از زیورآلات با جنس و کیفیت مرغوب استفاده کنید و به جای داشتن ۱۰ گردنبند، یک گردنبند داشته ولی سالم و شیک باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از دیدگاه شما متشکریم