اگر قصد خرید وکالتی خودرو را دارید بخوانید

یکی از روش‌های خرید خودرو که این روزها بسیار دیده می‌شود، خرید وکالتی خودرو است که در بین اهالی بازار خودرو شایع است. خرید وکالتی خودرو که معمولا از سوی نمایشگاه‌داران پیشنهاد می‌شود و دلالان بازار خودرو در اکثر مواقع به این روش اقدام به خرید می‌کنند دارای نکاتی است که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم.

سعی کنید که در قراردادهای خرید خودرو از دریافت وکالت بلاعزلی که فروشنده را از تضمین انتقال اسناد مالکیت معاف کند، پرهیز کنید. به معنای دیگر اگر از شرکتی یا فردی به صورت اقساطی خودرو خریداری می‌کنید، بندی به قرارداد اضافه کنید که انتقال سند پس از پایان اقساط در هر شرایطی اتفاق بیفتد و شرکت طرف قرارداد متضمن این انتقال باشد.

بعضا دیده می‌شود در معامله‌های افراد حقیقی وکالت بلاعزل از یک فرد اخذ می‌شود که طبق قانون تجارت، این وکالت صرفا در زمان حیات فرد اعتبار دارد. برای گریز از مشکلات احتمالی، اولا سعی کنید که قراردادی که منعقد می‌کنید با عنوان و شرایط اجاره به شرط تملیک خودرو باشد تا طبق قانون تجارت در این زمینه برخورد شود و مورد دوم اینکه به طور کلی قید خرید اقساطی مشروط با افراد و شرکتهای ناشناخته را بزنید.

خرید خودرو از ایران‌خودرو

همه چیز را به محضرخانه ببرید

یکی از مواردی که معمولا مشتریان از آن بی‌اطلاع هستند این است که محضرخانه‌ها و دفاتر اسناد رسمی قراردادهای محکمی می‌توانند برای معاملات خرید اقساطی خودرو منعقد کنند. از سوی دیگر ماجرا نیز اگر همه قراردادها و معاملات و پرداخت‌ها به صورت رسمی در دفاتر اسنادرسمی ثبت شود، در زمانی که طرفین به مشکل برمی‌خورند می‌توانند با استناد به مدارکی که از این دفاتر دریافت کرده‌اند، ادعای خود را به اثبات برسانند.

البته دست نویس‌های معمول در بازار به شرط رعایت حداقل موارد قانونی نیز معتبر هستند ولی باید توجه کنید که اگر قرارداد فی‌مابین اولیه شما با فروشنده در دفاتر اسناد رسمی ثبت شود، یک مرحله جلوتر از قراردادهای دست‌نویس عادی خواهد بود چرا که شما باید ابتدا دست نویس‌ها را قانونی کنید و سپس مراحل بعدی را طی کنید ولی مدارک محضرخانه ها رسمی و قانونی است و شما مستقیما می‌توانید به مراجع قضایی مراجعه کنید.

 

به طور کلی خرید وکالتی خودرو معمولا به صلاح نیست و شما را به دردسرهایی می‌اندازد که احتمالا خرید وکالتی خودرو را بدترین خاطره تعریفی شما از معاملاتتان خواهد نمود!

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از دیدگاه شما متشکریم