آیا بلعیدن آدامس خطرناک است؟

برخی از مردم تصور می‌کنند قورت دادن و بلعیدن آدامس بسیار خطرناک است و اگر ناخواسته مرتکب این عمل شوند؛ دست به هر کاری می‌زنند تا آدامس بلعیده شده را بالا بیاورند.

باید اعتراف کنیم باورها غلط و شایعات زیادی درباره جویدن و بلعیدن آدامس در جامعه وجود دارد. به‌ویژه، درباره قورت دادن آدامس توسط بچه‌ها چیزهایی می‌شنویم که ترسناک هستند. مثلا، اگر بچه‌ای آدامسی را قورت بدهد؛ نفس‌ تنگی می‌گیرد یا انسداد روده پیدا خواهد کرد.

به طور کلی، نه به بزرگ‌ترها و نه به کوچک‌تر توصیه نمی‌شود آدامسی که می‌جوند را قورت بدهند ولی اگر این اتفاق سهوی بیفتد؛ نباید ترسید و جای نگرانی نیست.

بدن انسان نمی‌تواند آدامس را هضم کند. وقتی آدامس را قورت می‌دهید؛ به همان اندازه و شکل در بدن باقی می‌ماند تا حدودا پس از ۴۰ ساعت دفع شود. پس، آدامس هم یک خوردنی و خوراکی است و با قورت دادن آن هیچ اتفاقی در بدن ما نمی‌افتد.

اگر تکه بزرگی آدامس را قورت بدهیم؛ مثلا چند آدامس را با هم در دهان انداخته و جویده باشیم و حالا قورت‌شان دادن باشیم؛ احتمال انسداد روده وجود دارد و باید سریعا به پزشک مراجعه کنیم. ولی فراموش نکنید داریم درباره یک احتمال بسیار ضعیف صحبت می‌کنیم.

از جمله نشانه‌های این انسداد می‌توان به درد در ناحیه شکم و نیز یبوست اشاره کرد. گاهی هم این نشانه‌ها با حالت تهوع و بالا آوردن همراه می‌شوند. اگر به انسداد مجرای گوارشی مشکوک هستید و چنین نشانه‌هایی می‌بینید، حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

در حالت عادی، قورت دادن آدامس نیازی به پزشک رفتن ندارد. دستگاه گوارش انسان مانند هر غذای دیگری این آدامس را در روده حرکت داده و دفع می‌کند.

قورت دادن آدامس در کودکان

در کودکان هم قورت دادن آدامس مانند بزرگترها است با این تفاوت که باید مطمئن شویم همراه آدامس چیز چسبناک دیگری قورت نداده باشند. اگر کودکان هم یک تکه بسیار بزرگ آدامس را قورت داده یا همراه آن اشیای دیگری بلعیده باشند؛ باید کمی احتیاط کرد.

در کل، نباید به برخی شایعات و باورهای اشتباه در میان مردم درباره آدامس توجهی کرد. به راحتی و بدون ترس و استرس، آدامس بجوید و از فواید جویدن آن بهره‌مند شوید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از دیدگاه شما متشکریم