۵+۱ نکته مهم در انتخاب و خرید کفش ورزشی

اگر دونده و ورزشکار باشید؛ می‌دانید انتخاب یک کفش ورزشی مناسب همیشه یک دغدغه جدی است. تنوع در بازار زیاد است و انواع مارک‌ها و برندهای کفش ورزشی را خواهید دید؛ بدون اینکه مشخص باشد کدام کفش ورزشی برای پای شما مناسب است.

آن دوران گذشت که یک کتانی بخرید و برای هر فعالیت ورزشی به پا کنید یا یک کفش ورزشی خرید و برای دویدن، بدنسازی، کوهنوردی، پیاده‌روی طولانی و دوچرخه‌سواری استفاده کنید. امروزه، برای هر نوع پا و ورزشی که می‌خواهید انجام دهید؛ باید یک کفش ورزشی مناسب خریداری کنید.

انعطاف‌پذیر یا با ثبات

براساس ارتفاع و قابلیت ارتجاع قوس کف پای باید کفش ورزشی نرم و راحت یا سفت و محکمی انتخاب کنید.

دونده‌هایی که قوس کف پای بیشتری دارند، ضربه‌هایی که بر اثر راه رفتن به کف پا وارد می‌شود را به‌خوبی جذب نمی‌کنند؛ به‌همین‌دلیل بهتر است کفش از راحتی و انعطاف‌پذیری بیشتری برخوردار باشد. دونده‌هایی با قوس کف پای کوتاه و کم دارند برای جلوگیری از آسیب‌دیدگی و مصدومیت در حین راه رفتن و دویدن، نیازمند کفش‌هایی هستند که کف آنها ثبات و استحکام بیشتری داشته باشد.

پاشنه کم یا پاشنه بلند

منظور از ارتفاع پاشنه، تفاوت بین ارتفاع پاشنه و ارتفاع قسمت انگشتان پا در کفش است. برخی از کفش‌های ورزشی اصلا پاشنه ندارند و برخی دیگر از کفش‌ها تا ۱۰ میلی‌متر و بیشتر پاشنه دارند.

اگر روی انگشتان جلوی پای می‌دوید یا از آن‌ها در ورزش استفاده می‌کنید؛ باید کفش بدون پاشنه بخرید. اگر روی پاشنه پا می‌دوید یا باید روی آن بلند شوید؛ باید سراغ کفش‌های پاشنه‌دار بروید.

ارزان‌قیمت یا گران‌قیمت

مهم‌ترین نکته در انتخاب یک کفش ورزشی، سلامت پای شما است نه قیمت. لزوما کفش‌های وزرشی گران‌قیمت به معنای داشتن کیفیت بالاتر نیست.

ممکن است کفشی مناسب پیدا کنید ولی گران‌تر از بودجه شما باشد. پرداخت کمی هزینه بیشتر بهتر از این است که آسیب کوچکی به پای شما وارد شود و بعد چندین برابر هزینه کنید.

کفش‌هایی که از مواد با کیفیت تهیه شده باشند و فرآیند طراحی و ارگونومی طولانی‌تری سپری کرده باشند؛ قیمت بیشتری دارند. اگر به چنین کفشی برخورد کنید؛ ارزش هزینه کردن دارد وگرنه کفش‌‌های ورزشی تقلبی با برندهای معروف دنیا هیچ ارزش خریدی ندارند.

به اندازه بودن کفش

فارغ از اینکه می‌خواهید کفشی برای دویدن یا دوچرخه‌سواری بخرید؛ باید کفش ورزشی کاملا مناسب و اندازه پای شما باشد. پس، کفش انتخاب کنید که خیلی کوچک، خیلی بزرگ، خیلی پهن یا خیلی باریک نباشد.

کفش ورزشی مناسب نه‌تنها باید برای انگشتان پا فضا داشته باشد، بلکه تمام کف پای شما نیز باید به‌راحتی درون کفش قرار بگیرد. کفش نباید پای شما را فشار دهد و تمام عرض پا باید با کف کفش تماس داشته باشد.

پاشنه کفش باید در جای خود ثابت باشد و بندها به راحتی بسته شوند به‌طوری‌که پاها در کفش ثابت شوند.

خرید بدون مد

در هنگام خرید کفش ورزشی درگیر مد و ظاهر و زیبایی کفش ورزشی نشوید. ابتدا کفشی که انتخاب کردید را اندازه کنید و بعد جنس، کیفیت ساخت، هواکش‌ها و قابلیت تنفس، انعطاف‌پذیری، پاشنه و سایر ویژگی‌های آن را بررسی کنید.

برخی کفش‌های ورزشی ظاهری زیبا و مدگونه دارند یا براساس ظاهر کفش‌های یک برند یا ورزشکار معروف ساخته شده‌اند ولی برای پای شما مناسب نبوده یا باعث آسیب‌دیدگی پا می‌شود. رنگ و ظاهر در درجه دوم انتخاب یک کفش ورزشی باشد.

در ساعت‌های پایانی روز کفش بخرید؛ جوراب به پا داشته باشید

بهتر است زمانی برای خرید کفش ورزشی بروید که پای شما در بزرگ‌ترین حالت تورمی خود باشد. ساعت‌های پایانی روز بهترین زمان خرید کفش ورزشی است چون پا در طول روز متورم شده یا پس از دویدن کمی بزرگ‌تر نشان می‌دهد.

افزون بر این، حتما هنگام امتحان کردن یک کفش ورزشی، جوراب به پا داشته باشید. همان جوراب‌هایی را هم بپوشید که غالبا در هنگام دویدن یا ورزش کردن به پا دارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از دیدگاه شما متشکریم