این غذاهای خوشمزه شما را خنگ می‌کنند

هر غذای خوشمزه‌ای لزوما مقوی و مفید نیست. بسیاری از غذاهای خوشمزه باعث کاهش قدرت ذهنی و حافظه می‌شوند یا به زبان ساده‌تری شما را خنگ‌تر خواهند کرد.

تغذیه سالم عامل موثری در داشتن حافظه قوی و سریع است. ورزش کردن هم عامل دیگری است که همیشه حافظه شما را کارآمد نگه می‌دارد.

بسیاری از مردم دوست دارند ذهن و حافظه بسیار قوی داشته باشند ولی ناخودآگاه با خوردن برخی غذاهای خوشمزه به کارایی مغز ضرر می‌زنند و به تدریج قدرت حافظه خود را از دست خواهند داد.

از جمله مهم‌ترین غذاهای خوشمزه‌ای که باعث کاهش قدرت حافظه و ذهن می‌شوند؛ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

فست‌فودها

غذاهای آماده و نیمه آماده، غذاهای فرآوری شده و انواع فست‌فودها دارای نمک و چربی بالایی هستند و ضمن اینکه برای قلب و عروق انسان خطراتی دارند؛ به طور مستقیم روی کارایی حافظه تاثیر می‌گذارند.

در این غذاها مقادیر زیادی چربی ترانس، شکر و مواد افزودنی مضر یافت می‌شود. یکی از دلایل اصلی التهاب و چاقی در انسان‌ها، به مصرف مرتب غذاهای فرآوری شده برمی‌گردد.

شیرین‌کننده‌های مصنوعی

به طور کلی مصرف زیاد شکر و قند خوب نیست. حالا، اگر مردم از شیرین‌کننده‌های مصنوعی مانند آسپارتام استفاده کنند؛ به سیستم عصبی خود آسیب وارد کرده و راه برای بروز بیماری‌هایی مانند دیابت نوع ۲ هموار می‌شود.

از دیگر خطرات استفاده از شیرین‌کننده‌های بدون کالری، کاهش قدرت حافظه و بیماری آلزایمر است. اگر حافظه قوی می‌خواهید؛ بهتر است از خوردن شیرینی و موادی که شکر افزودنی زیادی دارند؛ به جد خودداری کنید.

چربی‌های اشباع‌شده

روغن‌های حیوانی، پنیر، کره مارگرین، خامه شیرینی و کیک، پیتزای یخ‌زده، خمیر منجمد، خامه قهوه‌ای، پاپ‌کورن‌ها و نظایر این‌ها دارای چربی‌های اشباع شده هستند که بزرگ‌ترین تهدید برای سلامتی مغز محسوب می‌شوند.

بیسکویت آماده

بسیاری از بیسکویت‌ها دارای اسیدهای چرب ترانس هستند که باعث کوچک شدن مغز و ایجاد اختلال در سیستم عصبی می‌شوند. خوردن بیش از حد بیسکویت و کیک باعث آسیب دیدن جدی مغز می‌شود.

گوشت قرمز و تن ماهی

گوشت قرمز مزایای زیادی برای بدن دارد ولی خوردن بیش از حد آن می‌تواند برعکس آسیب‌هایی به بدن وارد کند. علاوه بر اینکه خوردن گوشت قرمز باعث افزایش اوره خون می‌شود؛ سردی مغز را به همراه دارد و جیوه درون آن می‌تواند روی مخچه مغز اثرگذاری منفی داشته باشد.

توصیه می‌شود در هفته فقط یک بار تن ماهی مصرف شود چون جیوه بالایی دارد و باز هم کارای مخچه را تحت شعاع قرار می‌دهد.

نوشیدنی‌های شیرین

یکی از مضرات اصلی نوشابه و نوشیدنی‌های گازدار و شیرین، عدم کارکرد صحیح سلول‌های عصبی در هیپوتالاموس است چون نمی‌تواند تمام کالری وارد شدن به بدن را بسوزاند و مشکلات ذهنی برای افراد به وجود می‌آورد.

بستنی

خوردن زیاد بستنی هم به حافظه آسیب وارد می‌کند. چون بستنی از هم از جمله مواد غذایی دارای شکر زیاد و چربی اشباع شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از دیدگاه شما متشکریم